Kadınlar için ideal meslek hangisidir?

Kadınlar için ideal meslek hangisidir?

Kadın için ideal olan meslek var mıdır? Meslekleri kadınlara ve erkeklere göre ayırmak ne kadar doğrudur? Kadın ve erkeğin sosyal hayat ve iş dünyası nezdinde ayrıştırılması ne derece doğrudur? İnşaat mühendisi bir kadın ve aynı mesleği yapan bir erkek arasında veya kadın bir doktor ile erkek bir doktor arasında cinsiyete bağlı başarı kaygısı mümkün olabilir mi?

Kadının aynız zamanda anne olması, meslek seçiminde yarı zamanlı işlerin ön planda olması geretiğini ortaya koyuyor olsa da, çalışan annelere destek olması gereken babaların, ailenin sosyal denge açısından kadının hakkını yememesi ve kadını köleleştirmemesi için dikkatle kurgulanması gerektiğini bilmeleri gerekir.

Kadına göre olan iş erkeklere uymaz mı?

Tasarım, moda vs kadınlara daha uygun gibi gelir ama baktığımızda en iyi modacıların en iyi tasarımcıların erkekler olduğunu görürüz. Aynı şekilde büyük otellerdeki aşçılar da erkektir.

Peki neden?

Kadın işi dedikleri şeylerde en iyiler erkekler ise, kadını kısıtlamaktan başka bir işe yaramayan ”kadın meslekleri” aldatmaca olabilir mi? Ne dersiniz?