Hangi Vitaminler Cilde İyi Gelir?

Hangi Vitaminler Cilde İyi Gelir?

Cilt İçin Gerekli Vitaminler

Yıllar acısını cildimizden çıkarır desek de hemen umutsuzluğa düşmeyin. Düzenli cilt bakımı ile cildinize özen gösterirseniz cildiniz yıllara meydan okuyabilir. Ortaya çıkan cilt sorunlarınızı iyi tanımalı ve gerekli tedavileri uygulamalısınız.

Cildinizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri karışlayarak cildinizde kızarıklık, gözeneklerde genişleme ve akne gibi sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Vitamin eksikliği cildinizde nelere neden olur? İşte birkaç ipucu;

Cildinize A Vitamini Desteği

Cilt hücrelerini yenileyici özelliği bulunan A vitamini daha genç ve dinç bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır. İncelmiş ve sarkmış derinin kendini toplamasını sağlayacaktır.

Cildinizde B Vitamini Eksikse;

B vitamini eksikliği ciltte sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Sivilceli ciltlerin büyük bir bölümünün tek problemi B vitamini eksikliğidir. Vücudun yağ salgısını dengeleyen B vitamini eksikliği başka sorunlar da doğurabilmektedir.

Ciltte C Vitamini

C vitamini cildinizin dolgun ve genç görünmesini sağlar. Cilde renk katan C vitamini ayrıca antioksidan özellik taşımaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarıklıkların ve renk düzensizliğinin önüne geçilmesi için C vitamini şarttır.

D Vitamini

Güneş ışınlarından alınan D vitamini cilt dokusunun yenilenmesinde önemli rol oynar. Yaz aylarında yeteri kadar güneşlenerek ihtiyacınız olan D vitaminini cildinize kazandırabilirsiniz.

Ciltte E Vitamininin Önemi

E vitamininin en büyük özelliği antioksidan etki göstermesidir. Bu nedenle yüzde hafif şekilde meydana gelmiş kırışıklıklar için çok etkilidir. E vitaminini yiyeceklerden sağlayabileceğiniz gibi, E vitamini kapsüllerinden de alabilirsiniz. Kuru ciltlerin en büyük sorunlarından biri olan kırışıklıklar E vitamini ile azaltılabilir.

Olmazsa Olmaz Çinko

Cildinize gençlik kazandırmak istiyorsanız çinkodan mutlaka faydalanmalısınız. Cildin zaman içinde yıpranması ve canlılığını yitirmesi sarkmayı da kolaylaştırır. Tam bu durumda çinko devreye girerek kolajen üretimini artırır. Aynı zamanda sivilce ve sivilce lekeleri üzerinde de başarılı etkileri vardır.