Hamileliği Sıfır Hasarla Atlatmanın Püf Noktaları

Hamileliği Sıfır Hasarla Atlatmanın Püf Noktaları

Hamilelik Döneminde Kişisel Bakıma Dair Pratik Çözümler

Hamilelik dönemi kadınlar  için oldukça zor geçen bir dönem olarak biliniyor. Meydana gelen fizyolojik değişiklikler dikkat edilmezse hamilelik döneminden sonra da kalıcı olabiliyor. Fazla kilolar, kilo alımına bağlı çatlaklar…

Fakat korkmayın; hamileyken aldığınız basit önlemler ve özen gösterdiğiniz kişisel bakımınız sayesinde hem hamilelik dönemini rahat atlatabilir hem de sonrasında eski vücudunuza kavuşabilirsiniz.

Sizlere vereceğimiz pratik çözümlerle bu dönemi en az hasar ile atlatabilirsiniz.

Hamilelikte El ve Ayak Bakımına Dikkat

Hamilelik döneminde tırnaklar güçsüzleşerek daha kolay kırılır. Fakat, limon suyu ve zeytinyağı kürü ile tırnaklarınız için mucizeler yaratabilirsiniz.

Yarım limon suyu ile 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve tırnaklarınıza sürüp yedirin. Bu bakım sonrasında tırnaklarınız güçlendiğini göreceksiniz.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde güzel, bakımlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak oldukça kolay. Evde yaptığınız basit kürlerle cildidiniz koruyabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler…

-Limon kabuklarını ezerek püre haline getirin ve ezdiğiniz kabukların üzerine su ilave edip cildinize sürün. 5 dakika cildinizde beklettikten sonra suyla temizlenin. Gözeneklerinizin açıldığını ve cildinizin daha rahat nefes aldığını göreceksiniz.

– 1 yemek kaşığı susam yağı ve 4 damla limon suyunu karıştırıp yumurta sarısına katın ve elde etmiş olduğunuz karışımı cildinize sürüp 10 dakika bekleyin. Sonrasında cildinizi suyla temizleyin. Cildinizi derinlemesine temizleyecektir.

-5 adet çileği çatalla ezip cildinize yedirin ve kuruyana kadar bekleyin. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla temizleyebilirsiniz. Etkili bir nemlendiricidir.

-4 damla limon suyu ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp 1 tatlı kaşığı zeytinyağına ilave edin. Elde etmiş olduğunuz karışımı cildinize uygulayıp 15 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla temizlenin. Cildinizi yenileyecek ve tazeleyecektir.

-1 yumurta beyazı, yarım salatalık ve yarım avokadoyu ezin veya blendırdan geçirin. Yarım saat buzdolabında bekletin ve cildinize uygulayın ve ılık su ile yıkayın. Yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir.

Hamilelikte Vücut Temizliği

Hamilelik döneminde ter bezleri normalden iki kat fazla çalıştığı için duş ihtiyacı da artar. Fakat dikkat! Duş için banyoya girdiğinizde 10 dakikadan fazla banyoda vakit geçirmemelisiniz.
Duş aldığınız su ılık olmalıdır ve yıkanırken doğal ürünleri ya da  zeytinyağı içerikli sabunları tercih etmelisiniz. Banyo sonrası ise çatlamaları engellemek için nemli vücudunuza bebe yağı sürebilirsiniz.

Hamilelikte Göğüs Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelik döneminde göğüste şişmeler ve çatlamalar meydana geldiği için daha çok özen ve bakım gerekmektedir.
Hamilelik döneminde çatlayan göğüsleri devamlı nemlendirmelisiniz. Her banyo çıkışında nemli göğüs bölgesine susam yağı veya bebe yağını masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Göğüslerin doğum sonrasında sarkmalarını engellemek için mutlaka buzla veya soğuk su ile yıkayın.