Ev Yapımı Granola

Ev Yapımı Granola

Granola Tarifi

Kahvaltı alışkanlığı kazanmak bazı kişiler için zordur. Bazıları için ise vazgeçilmezdir. Fakat hangi kategoriye dahil olursanız olun kahvaltınıza, ara öğünlerinize eşlik edecek olan granolayı çok seveceksiniz.

Bazen marketlerdeki granolaları almakta endişe duyduğumuz zamanlar oluyor. Şeker miktarları, içerisindeki maddeler kafamızı karıştırabiliyor. Sizler
için raflarda satılan ürünlerden çok daha seveceğiniz ev yapımı granola tarifi hazırladık.

Yulaf ezmesi, çeşitli meyve ve çerezlerden oluşan granola fırında pişirilerek kıtır kıtır bir hal alıyor. Hazırladıktan sonra süt ve meyve ile sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda yanına yoğurt ekleyerek ve sevdiğiniz meyvelerden koyarak da tüketebilirsiniz.

 

Malzemeler

50 gr badem

50 gr kaju

50 gr yer fıstığı ya da şam fıstığı

50 gr ay çekirdeği

50 gr keten tohumu ya da isteğinize göre susam veya haşhaş

1 portakal

1 elmanın püresi

1 çorba kaşığı zeytinyağı

2,3 çorba kaşığı bal

5 su bardağı yulaf ezmesi

1 çorba kaşığı tarçın

1 çorba kaşığı zencefil

granola tarifi

Yapılışı

İlk olarak fırınımızı ısıtıyoruz. Fırın tepsimizin içine yağlı kağıt yerleştiriyoruz. Kuru malzemeleri bir kapta el yardımıyla ufalayıp birleşmelerini sağladıktan sonra sıvı malzemeleri üzerine ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Fırın tepsilerine yerleştirdikten sonra fırına veriyoruz. Arada tepsileri çıkarıp granolayı karıştırmamız gerekiyor. Piştiğinden emin olduktan sonra kavanozlara koyabiliriz. Soğuduktan sonra granola kıtır kıtır olacaktır. Farklı şekillerde servis edebilirsiniz. İster meyveyle ister sütle, ister yoğurtla… Gerisi size kalmış. Afiyet olsun!