Ev baklavası nasıl yapılır?

Ev baklavası nasıl yapılır?

Bayram baklavasını evde kendiniz açmak istiyorsanız ya da sadece ev halkına güzel bir süpriz yapmak istiyorsanız evde baklava açma işinin tahmin ettiğiniz kadar zor olmadığını bilmelisiniz. Öncelikle baklava hamurunu nasıl hazırlamanız gerektiğin bilmelisniz. Çıtır çıtır bir baklava için hamuruna mutlaka sirke koymanız gerekiyor. Bu bilgi çok yaygın değil bu nedenle çoğu ev hanımının yaptığı baklava çıtır çıtır olmuyor. Börek gibi yumuşak baklavalar da ev baklavası olarak çok sevilmiyor. Fakat bizden alacağınız tarifle çıtır çıtır ev baklavası yapabilirsiniz.

Baklava hamuru nasıl olmalı?

Baklavanızın hamurunun kıvamı jeibondan yumuşak ama kek hamurundan çok daha sert olmalı. Mutlaka dinlendirilmeli. Su, sirke, un kullanarak hamurunuzu hazırlayın. Asla ne süt ne yoğurt koymayın. Malzemeleriniz sadece bunlar. Şeker çok az ekleyebilirsiniz ama kullanmasanız da olur.

En az 5 saat dinlendirdiğinz baklava hamurunuzu açmak için bol nişasta kullanmanız gerekiyor

Hamurunuzu ister 6 kat ister tek kat açabilirsiniz. Önerimiz tek kat açmanız, İlk 3 sırayı boş, sonraki sırada cevizle birlikte bisküvi kırıklarını kullanarak lezzet elde edebilirsiniz. Son üç katı da yine boş kullanmanız gerekiyor. 10 kattan bir tepsi baklava elde edersiniz.

Yağlaması için pişen tepsinizin soğumasını bekleyin. Soğuk temsi baklavanızın üzerine tereyağı gezdirin. Sonrasında şerbetini dökün.

Şerbet soğuk baklava sıcak olmalı. Şerbetiniz kıvamlı olmalı, şerbetinizi hazırlarken limon eklemeyi unutmayın.