Emziren Anneler İçin Püf Noktaları…

Emziren Anneler İçin Püf Noktaları…

Bol Süt İçin Yapılması Gerekenler

Yoğun hamilelik döneminden sonra anneleri bekleyen zor dönemlerden biri de emzirme dönemi. Bu dönemde annelerin bol süt için mutlaka dikkat etmeleri gereken şeyler var.  Bilinçli bir emzirme dönemi için yanlış bilinenlerden uzak durmalısınız.

Uzmanlar, doğumdan sonraki ilk 40 günde saatle beslemenin yanlış olduğu konusunda uyarıyor.

İşte emziren annelerin daha bol süt vermeleri için yapması gerekenler…

Daha Bol Süt İçin 8 Altın Kural

  1. Tensel temas, süt salgılanmasında çok önemlidir. Bebek doğumdan sonra en geç ilk bir saat içinde anne memesine koyularak emzirilmeye çalışılmalıdır.
  2. Tıbbi bir zorunluluk yoksa bebeğe emzirme öncesi, şekerli su veya mama gibi herhangi bir şey verilmemelidir.
  3. Doğumdan sonraki ilk ayda bebek her ağladığında memeye koyup, emzirilmelidir. İlk 30-40 günde saatle beslenme yapılmaz.
  4. Emzirme sırasında her iki memenin boşalması önemlidir.
  5. Eğer bebek iyi bir şekilde emiyorsa, ilk 6 ay bebekle annenin aynı odada kalması önerilir.
  6. Emzirilen bebek ilk 6 ay sadece anne sütü almalı, anne sütü dışında su ve bitki çayları dahil hiçbir şey verilmemelidir.
  7. Bebeğin sadece meme başını ağzına alıp etrafındaki kahverengi areolayı almaması, yani memeyi iyi kavrayamaması, meme başlarında kızarma, ağrıma, acıma ve çatlaklara yol açar.
  8. Anne sütüyle beslenen bebeklerin sadece memeden emerek beslenmeleri idealdir. Ancak annenin aşırı yorgun ve sinirli olması anne sütünün miktarını azaltacağından, arada annenin dinlenip, uyuyabilmesi için sütün sağılarak kaşıkla veya biberonla verilmesi denenebilir.