Eğer Parmaklarınızı Çıtlatıyorsanız…

Eğer Parmaklarınızı Çıtlatıyorsanız…

Çıtlatmayın!

Eğer parmaklarınızı çıtlatmak sizde bir alışkanlık haline gelmişse, kireçlenme tehlikesiyle karşı karşıyasınız demektir. Uzmanlara göre sürekli parmak çıtlatmak erken yaşlarda kireçlenmeye neden oluyor.

İnsanlar sıkıldığında, gergin olduğunda, duygusal değişimler yaşadığında ve psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmedikleri zaman parmak çıtlatma ihtiyacı hissedebiliyorlarmış. Böyle durumlarda parmak çıtlatmak yerine dikkatinizi başka bir şeyin üzerinde yoğunlaştırmanızda fayda var. Eğer parmak çıtlatmak engel olamadığınız bir durumda, psikolojik destek alabilirsiniz.

Parmak çıtlatmak daha ileriki durumlarda büyük sonuçları olan problemlere de neden olabilir. Kireçlenmenin ötesinde, eklem bağlarının zorlanmasına bağlı iltihaplanmalara, bazen de liflerde yırtık gibi ciddi sorunlara zemin hazırlayabiliyor.

Esnetin!

Çıtlatma yerin esnetme hareketiyle daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu yöntemle hem eklemleriniz daha rahat edecek ve kaslarda ki gerginlikte önlenecektir. Esnetme hareketi yaparken yavaş ve acı çekmeyecek şekilde yapmanız önemli.