Efsane Parfümler

Efsane Parfümler

Bu Parfümler Aklı Başından alır!

Birçok kadın için parfüm vazgeçilmezdir. Güzel koku, kadınların cazibeleriyle birleştiğinde ortaya mükemmel bir bütünlük çıkar. Peki, kadınların en vazgeçemediği kokular hangileri dersiniz?

Gelin vazgeçilmez parfümlere bir göz atalım:

Miss Dior-Christian Dior

Bu parfüm 1947 de üretildi.

Sofistike ve zarif bir stili temsil eder. Galbanum, yasemin ve paçuli kokularının muhteşem bir birleşimidir.

Shalimar-Guerlain

1925 yılında Jack Guerlain tarafından çıkarılmıştır. Tarihteki en önemli özelliği ilk oryantal koku olmasıdır. Guerlain, dünya tarihinde aşkları dilden dile dolaşan Cihan Şah ile Prenses Mümtaz Mahal’in aşkından etkilendiğini açıklamıştı. Parfümde, bergamut, kehribar, süsen çiçeği ve vanilya notaları baskındır.

Opium – Yves Saint Laurent

İlk kez 1977 yılında piyasaya çıktı. Formülü Parfüm ustası Louis Sieuzac tarafından oluşturulmuştur. Piyasaya çıktığında ismi yüzünden Amerika’daki Çin nüfusunu kızdırmıştı. Buna rağmen isim kaldı ve satışları patladı.

Portakal, kişniş ve biber üst notalarına sahip parfümün orta notaları yasemin ve gülden oluşmaktadır.

Chanel No 5-Coco Chanel

Bu parfüm dünyanın en ünlü parfümü… Diğer hiç bir parfüm bu kadar tanınmadı ve sevilmedi.  Coco Chanel 1921 yılında bu parfümü piyasaya sürdüğünde kadın gibi kokan bir parfüm istediğini ve bunu başardığını söylemişti. İçindeki yasemin, sandal ağacı ve amber gibi değişik notalar olan No 5,  farklı kokuları karıştıran ilk parfümdü. Ondan önce parfümlerde sadece bir tek çiçek kokusu kullanılıyordu.

Poison-Christian Dior

25 yıllık bu Dior parfümü, hala saltanatını devam ettirmektedir. Baharatlı, meyvemsi ve odunsu notaların karışımı olan parfüm 1987 yılında parfüm sektörünün Oskar’ı sayılan Fifi ödülü almıştır.