Dünyalı İzle, izlet

Dünyalı İzle, izlet

Richard schenkman‘ın yönettiği 2007 yapımı bağımsız bir bilim kurgu filmi dünyalı The man from earth izle. İnsanı kendin geçirmeyi başarıyor. Bu bağlamda dünyalı izle ‘nesi bir film tavsiye etmekten çekinmeyeceğimiz başarılı bir yapım, öyle böyle değil ama.

Jerome Bixby’nin senaryosunu yazdığı bu enteresan hikaye üzerine kurulan the man from earth filminde 14.000 yaşında olduğunu iddia eden üst paleotik dönemden beri yaşadığını iddia eden bir adamın ölmeden günümüze kadar ve şu an yaşadığı hayatının gözler önüne serildiği film. Bir evin oturma odasında, bir tarih profesörü, bir antropoloji profesörü, bir din profesörü, bir psikolog ve bir biyolog eşliğinde anlatıyor bize hikayeyi..

 

Oyunculuk o kadar da göz almasa da, senaryonun ve kurgunun başarısı, seyirciye düşünebilmek için verdiği aralar bunun farkına varmanıza izin vermiyor. The man from Earth izle ‘rken dinler, mitler ve daha birçok konu üzerine beyin egzersizleri yapmamızı sağlıyor. İlle de dinlerin yaratılışı hakkındaki varsayımları oldukça basite indirgeyerek anlatmış. Filmi çok fikir sahibi olmadan izlemenizi öneriyorum. Bu sebeple aşağıda kalan kısmı filmi izledikten sonra okumanızı öneririm.

 

The man from earth hakkında biraz spoiler

 

Dünyalı filminin başında John Oldman’i evinin eşyalarını bi pick up’a yerleştirirken görüyoruz. Adkadaşları vedalaşmak için geliyor ve neden gittiğini öğrenmek istiyor. içinde bulunduğu durumdan pek bahsetmekistemeyen john, meslektaşlarının ısrarı sebebiyle, onlara kendisi olarak veda etmek istiyor ve bu sırrını onlarla paylaşıyor. Konuşmaların ilerleyen bölümlerinde psikolog olan Will dışında kalan bütün meslektaşlarını hikayesine inandırmışken, Will’in ona deli gömleği giydirebileceği ile ilgili tehditleri ve ısrarları nedeniyle anlattığı her şeyin şakadan ibaret olduğunu söyler, Seyirciler ve odadakiler neye inanacağına artık emin değildir ama 14bin yaşında mağara adamı fikrinin sona ermesi ile bir rahatlama gelmiştir hepsine…The man from earth izle filminin sonunda en büyük sürpriz Will’in başına gelenler oluyor. İnsan keşke john’un herşeyin bir şakadan ibaret olduğunu iddia ettiği haliyle kalsaydı diyor içten içe, Belirsizlik biraz daha fantastik bir hava verebilirdi. Finalde mağara adamı mı yoksa gerçekten de yalancı mı olduğunu öğrenebiliyoruz keşke bu tam olarak seyircinin hayal gücüne bırakılsaydı…