Dudak Çatlamasına Son!

Dudak Çatlamasına Son!

Dudak Çatlamasını Önleyen Yöntemler

Dudakların birçok çatlama sebepleri vardır. Bunlar susuz kalmak, vitamin eksiklikleri, soğuk havalar, dudakları ısırmak ya da derilerini koparmak, çeşitli enfeksiyonlar olabilir. Bunlar dışında farklı sebeplerden dolayı da dudaklarımız kuruyabilir. Bunun için öncelikle doktorumuza başvurmamız gerekmektedir.

Dudak çatlamasına karşı birçok yöntemi deneyebilirsiniz. Maskeler, yağlar peelingler hazırlayabilirsiniz.

dudaklar

Bal

Dudaklarınıza bal sürmek çatlakları önleyecektir. Bal uygulamasının ardından da vazelin sürerseniz dudaklarınız yumuşak olur.

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle kış kremlerinin içinde sıkça bulundan hindistan cevizi yağı, dudakların kaybettiği nemini geri kazandırarak soyulmalara, çatlaklara karşı önlem oluşturur.

Zeytinyağı

Saçlara faydası olduğu kadar dudaklara da faydası tartışılmaz. Çatlak kuru dudakları yumuşatan zeytinyağını küçük bir kaba alıp yanınızda taşıyabileceğiniz gibi gece yatmadan önce de sürebilirsiniz. Sabaha kadar dudaklarınız yumuşacık olacaktır.

Diş Fırçası

İlk bakışta biraz garip gelse de kullanmadığınız bir diş fırçanızla dudaklarınızı fırçalayan. Kuru derileri atacaktır. Ardından vazelin sürerek yumuşatılmasını sağlayabilirsiniz.

Dudak Peelingi

Kendinize göre farklı peelingler uygulayabilirsiniz. Bir kapta zeytinyağı ve şekeri karıştırarak dudaklarınız üzerinde gezdirerek peeling yapabilirsiniz.

B ve C Vitamini

B ve C vitamini içeren meyveler tüketebilirsiniz. Sağlığınıza iyi geleceği gibi dudaklarınız da sağlığına kavuşacaktır.

Dudak Nemlendiricileri

Çantanızdan dudak nemlendiricilerini eksik etmeyin. Mutlaka bir tane taşıyın. Düzenli olarak sürdüğünüz takdirde dudaklarınız nemini kuruyacak ve çatlamayacaktır.