Diş Çürüklerine Karşı Önlem Alın

Diş Çürüklerine Karşı Önlem Alın

Diş Çürüklerine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Diş çürükleri ve diş ağrıları herkesin kabusudur. Diş problemleri herkesi en çok rahatsız eden nedenlerden biridir. Aynı zamanda diş kayıpları, diş sararmaları özgüveni de engeller.

Diş çürüklerine karşı alabileceğimiz birçok önlem vardır. Kısa sürecek olan önlemlere diş çürümelerini engelleyebiliriz. Fakat bunları da düzenli yapmamız gerekecektir. Düzenli diş bakımı çürükleri engellediği gibi dişlerin daha güzel, parlak ve beyaz görünmelerini de sağlayacaktır.

Sık sık yemek ve sürekli atıştırmak diş çürüklerine sebebiyet verebilir. Sık yemek yiyen kişilerin düzenli olarak dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Aynı zamanda tükürük dişlerimizi korur. Bu nedenle öğünler arası zaman bırakıp tükürüğün yeterli miktarda salgılanmasını sağlamalıyız.

Yemek aralarında şekerli yiyecekler yememeye özen gösterin. Ana öğünlerde yedikten sonra diş temizliğini yaptığınız müddetçe şekerli yiyeceklerin zararı olmayacaktır. Ama ara öğünlerde sıkça şekerli ürünler tüketilmesi çürüklere davetiye çıkarır. Bir diğer yiyecek ise limondur. Limonun asit özelliği dişlerde aşındırma yapar ve çürükleri oluşturur. Sürekli limon tüketmek yerine az tüketirseniz dişlerinizi çürüklerden koruyabilirsiniz.

Karbonhidratlı yiyecekler en fazla çürük yapan yiyecek grubudur. Ekmek, makarna vb besinleri gün içerisinde tüketince dişlerinize yapışıp kalır ve birikme yapar. Bu birikme de çürüklere sebep olur.99-370854634830764483706323

Gelelim diş bakımına. Diş bakımınızı gün içinde ihmal etmemeli ve düzenli bir şekilde yapmalısınız. Önerilen diş bakımı ise sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan dişleri fırçalamaktır. İsteğinize bağlı olarak arada da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Diş ipi kullanmayı da ihmal etmeyin. Diş ipleri çürükleri aza indirir. Diğer bir seçenek ise ağız bakım suları kullanmaktır. Ağız bakım suları dilinizde diş etlerinizde diş tabakanızda biriken bakterileri öldürür ve uzun süre kalıcı ferahlık sağlar.42

Unutmamak gerekir ki dişlerimiz hepimiz için önemlidir. Güzel dişler her zaman özgüvenimizi tazeler. Ferah bir ağız da gün içerisinde insanlarla olan iletişimizi arttırır. Ağız kapamadan mutlu gülücüklerle bir yaşam sürmek herkesin hakkıdır.