Depresyon Cinsel Yaşamı Bitirebilir

Depresyon Cinsel Yaşamı Bitirebilir

Depresyonun Cinsel Yaşama Olumsuz Etkileri

Çağımızın hastalığı depresyon olarak biliniyor. Depresyon hayatımızın her alanında etkili oluyor. Yemek yemiyoruz, uyumuyoruz hatta konuşmuyoruz. Sadece bunlar değil, depresyon cinsel hayatımızı da bitirebiliyor.

Kadınlarda ve erkeklerde depresyonun cinsel hayata etkileri ise farklı görülüyor. Erkeklerde başta cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları görülürken, kadınlarda ise daha çok cinsel isteksizlik ortaya çıkıyor. Reem Nöroloji uzmanı Mehmet Yavuz depresyonun cinsel hayata olan olumsuz etkilerini şöyle anlatıyor.

“Cinselliğin; cinsel istek, uyarılma ve orgazm olmak üzere üç aşaması vardır. Depresyonda başta cinsel istek libido azalır. Buna bağlı olarak uyarılma ve orgazm sorunları da ortaya çıkabilir. Hatta birleşme olsa bile depresyonda ki kişi bundan zevk ve tad almaz. Ancak tüm bu sorunlar depresyonun tedavi edilmesiyle birlikte kendiliğinden düzelmektedir.”

Cinsel Sorunlar Depresyonu Ağırlaştırıyor

Uzmanlar,  cinsel sorunlar yaşayan hastaların daha da umutsuzluğa ve karamsarlığa kapıldığını ve depresyonu daha ağır yaşamaya başladıklarını söylüyor.

Yavuz, “Her fert ve her vaka birbirinden farklıdır, fakat eşlerden biri depresyonda ise, tüm aile bundan etkilenir. Bu durumda diğer eşin sabırlı ve anlayışlı olması, eşine yardım etmesi ve ona her konuda cesaret vermesi beklenir. Depresyonda olan kişinin duygusal olarak aileden kopması sebebiyle, bu bazen güç olabilir” diyor.

Antidepresanlar Cinsel Sorunları Artırabiliyor

Depresyonda zaten var olan cinsel sorunların antidepresanlarla tedavi sırasında daha da artabildiğini ve depresyon ilaçlarının cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açtığını ifade eden Yavuz; “Bugün depresyon tedavisinde kullandığımız ilaçların çoğu, cinsel sorunlara yol açmaktadır. Bu yan etkilerin başlıcaları; sertleşmede azalma, istekte azalma ve orgazm yoğunluğunda düşmedir. Bu durumda kişiler, depresyonun tedavisi ve cinsellik ikilemi arasında sıkışıp kalabilirler. Depresyon hastalarının birçoğu kullandığı ilaçların cinsel güçlerini bozduğunu görünce tedaviyi bırakmakta ve tedavi yarım kalmaktadır. Antidepresan ilaçlar nedeni ile cinsel sorun yaşayan kişilere yan etkisi olmayan ve en az ilaçlar kadar etkili olan TMS tedavisini uyguluyoruz” diyor.