Daha İyi Bir Ruh Hali İçin 7 Bilimsel Yöntem

Daha İyi Bir Ruh Hali İçin 7 Bilimsel Yöntem

Edinmeniz gereken alışkanlıkların bazıları sizi şaşırtabilir, ama işe yaradıkları bilimsel olarak kanıtlandı!

Özellikle kış aylarında depresyon vakalarında artış görülüyor. Siz de kendinizi mutsuz hissediyor ya da depresyonla mücadele ediyorsanız bilimin kanıtladığı bu yöntemleri deneyin.

Çiçekleri Koklayın

Yapılan araştırmaya göre evinde bir hafta taze çiçek bulunduran insanlar daha az stres yaşıyor ve ruh halleri daha pozitif oluyor. Ayrıca enerji seviyeleri de yükseliyormuş.

Neye Para Harcamanız Gerektiğini Bilin

Para harcarken büyük harcamalarınızı maddi şeyleri almaya değil hayat deneyimlerine ayırın. Örneğin en son model telefonu almak yerine güzel bir tatile gidin. San Francisco Üniversitesi’ne göre bunu yapanlar diğerlerine oranla daha mutlu insanlarmış.

Soğuk Kahve İçin

Eğer yemekte ya da bir şeyler atıştırırken gazlı içecek tüketmekten hoşlanıyorsanız onun yerine buzlu kahve içmeyi deneyin. Gazlı içeceklerdeki şekerler ve tatlandırıcılar doğal değil ve zararlı, buna karşılık günde dört defa kahve içenlerin depreyon riski %10 azalıyormuş.

D Vitamini Takviyesi Alın

Önce doktorunuza danışın, eğer kendinizi kışın daha mutsuz hissediyorsanız D vitamini oranlarınız düşük olabilir. D vitamini eksikliğinin depresyonu tetiklediği biliniyor.

Düzenli Spor Yapın

Spor yapmak endorfin salgılamanızı, dolayısıyla mutlu hissetmenizi sağlar. Düzenli olarak haftada üç kez ter dökmek sizi depresyondan koruyacaktır.

Sosyal Medyayı Azaltın

Yapılan araştırmalara göre sosyal medyayı fazla kullanmak, mutluluk ve hayat memnuniyeti seviyesini düşürüyor.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yaparak zihninizi dinlendirmek ve kendinize zaman ayırmak hem daha iyi bir uyku uyumanızı sağlıyor, hem de stresi azaltarak daha mutlu hissetmenizi.