Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmelisiniz

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmelisiniz

Çocuk yetiştirmenin ciddi bir iş olduğunu kabul etmeniz ve çocuğun eğitimine önem vermeniz gerekir.  Aile içerisinde çocuğun ne şekilde eğitildiği özellikle ilk 6 yaş söz konusu olduğunda çok önemlidir. Eğitim hayatına başladığında ailede öğrendiği şeyleri gösteren çocuklar, okula başladıklarında ciddi sorunlar yaşayabilirler. Bu tamamen ailenin dikkati ile kontrol edilebilinecek bir durumdur. Aile açısından çocuğun şanslı olması, eğitim kalitesi ile doğru orantılıdır.

Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda pedegog desteği almanız gerekir. Çocuğun psikolojik olarak desteklenmesi, psikolojisinin çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Anne ve babanın dikkati ile çocuk bu yaş dönemini başarılı bir şekilde geçirecektir.

Eğitim aileden verilmelidir ve bu nedene anne baba adayları aslında birer eğitimci olduklarının farkında olmaları gerekir. Yurt dışında anne baba eğitimi verilen çocuk bekleyen çiftler, ülkemizde anne babanın bu konuda eğitim alması gibi bir uygulama ile karşı karşıya değiller. Ama bu demek değildir ki ihtiyaç yok,  önemli olan çocuk için doğru olanı bilmek ve zamanında doğru davranmaktır.

Çocuğun piskolojisini bozmadan uygun yasaklar ve kurallarla eğitimine aile temelli olarak doğru bir başlangıç yapmak gerekir.