Çocuk yetiştirirken bunlara dikkat edin!

Çocuk yetiştirirken bunlara dikkat edin!

Adil, tutarlı ve disiplinli davranın.

Çocukların toplumla olan ilişkilerini ilk olarak anne ve babalarının tutumları belirler. Anne ve babamın yaklaşımları çocuğun üzerinde uzun vadede etkilere neden olur. Bu nedenle çocuğunuzla alakalı her konuda adil davranmalı, tutarlı ve disiplinli hareket etmelisiniz. Çocuğunuza uyguladığınız disiplin konusunda ikileme düşerseniz ve dengesiz bir durum ortaya çıkarırsanız, onun kafasını karıştırırsınız.

Eleştirirken özgüvenini kırmayacak şekilde yaklaşın.

Eleştirinizi çok ağır dile getirmemeye özen gösterin. Özgüveni kırılmış bir çocuk, toplumdan uzaklaşabilir ve içe kapanık olabilir. Eğer ebeveynler çocuğu sürekli eleştirirse ve bunu da ağır şekilde yaparsa çocuk kendini değersiz hissetmeye başlar. Unutmayın dozunda eleştiri en doğrusudur.

Sık sık onu sevdiğinizi hissettirin.

Çocuklar ebeveynleri tarafından sevilmek ister. Eğer sevildiğini ve değer gördüğünü hissederse, çevreye karşı iyi davranışlar sergilemeye başlar. Çocuğunuz hoşunuza gitmeyen bir şey yaptığı zaman onun karakterini değil, yaptığı olumsuzluğu eleştirin. Bu çoğunlukla bütün anne babaların yaptığı bir hatadır.

Fırsat buldukça ona sarılın. Güven duygusu onu anlayışlı ve sevecen birine dönüştürecektir. Yapılmaması gereken en önemli şeylerden biride çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamamanızdır.

Planlarınızı çocuğunuzla beraber yapın.

Artık çalışan anne ve babalar zamanındayız. Çocuklar büyük çoğunlukla ya büyükannelerinde ya da bakıcıların ellerinde büyüyor. Böyle durumlar söz konusuyken çocuklarınızla geçiremediğiniz zamanların telafisini yapmanız gerekiyor.

Boş vakitlerinizi sık sık onunla değerlendirmeli, çocuğunuzla beraber planlar yapmalısınız. Sizden uzaklaşmasının kolay durumlarda çalışsanız bile daima onun yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Örneğin iş çıkışı bir akşam yemeği organize edin ve ailece hoş vakit geçirin.

Çocuğunuza karşı sabırlı davranmayı öğrenin.

Çoğu anne babanın en önemli problemi, çocuklarına sabırlı olamayışıdır. Bazen dinlemek istemezler, bazen konuşmak. Bu şekilde çocuklarınızı kendinizden uzaklaştırmakla kalmaz, onu toplumdan da uzaklaşmaya itersiniz. Güvenini kırar, onu kendiyle baş başa bırakırsınız.

Çocuğunuz size ne soruyorsa, elinizden geldiğince cevap vermeye çalışın. Unutmayın çocuklar daima meraklıdır. Olur, olmadık her şeyi size soru olarak yöneltebilirler. Bu konuda sabırlı olun. Cevaplarınız kısa ve somut cevaplar olmalıdır. Böylece çocuğunuz sorduğu her sorunun cevabını öğrenecektir.

Onun sizi bir rol model olarak gördüğünü aklınızdan çıkarmayın.

Çocuğunuz sizin hal ve hareketlerinize özellikle dikkat eder. Konuşma şekliniz, oturuşunuz, tavırlarınız ve birçok davranışınız çocuğun aklına yer eder ve sizi taklit etmek ister. Kısaca çocuğunuz siz olmak ister. Bu nedenle onunlayken çok daha dikkatli olmalısınız.