Cildiniz İçin Doğru Asidi Seçin

Cildiniz İçin Doğru Asidi Seçin

Cilt bakımı ürünlerinde farklı asit türleri kullanılmakta. Asit deyince garip geliyor ama asitler aslında cilt bakımının en önemli kısmını oluşturuyor. Bu nedenle cilt tipinize uygun asidi içeren ürünler seçmeniz çok önemli!

Salisik Asit

Salik asit ciltteki ölü tabakayı soyucu özelliğe sahiptir. Bu nedenle yağlı ciltler için daha uygundur, sivilcelerin oluşmasını engeller. Ancak ürünün içinde nemlendirici maddeler de varsa kuru ve hassas ciltler de yaralanabilir.

Alpha-Hydroxy Asit

Bu asit ciltte peeling etkisi yaratmasının yanı sıra, kolajen üretimini de artırır. Bu yüzden hem akneli ciltler için, hem de yaşlanma karşıtı bakım olarak kullanılabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımda lekeleri de yok etmeye yardımcıdır.

Hyaluronic Asit

Nemlendirme deyince akla gelen asit türüdür. Molekülleri kendi ağırlıklarının 1000 katına kadar su tutabilirler, bu yüzden “hyaluronic asit” anti aging ürünlerinde ve kuru ciltlere yönelik bakım ürünlerinde bulunur.

Ferulic ve Alpha Lipoic Asitler

Bu asitler birer anti-oksidandır, yani cildinizde oluşan serbest radikallerin zarar vermesine engel olma özelliğine sahiptirler. Cildini kirliliğe, güneşin zararlı etkilerine ve yaşlanmaya karşı korumak isteyenler tercih edebilirler.