Beyin Gücünüzü Bu Tüyolarla Arttırın!

Beyin Gücünüzü Bu Tüyolarla Arttırın!

Sağlık bir yaşam için ilk gereken şey kendinize iyi bakmaktır. Vücudunuza iyi bakarsanız oda size bunun karşılığını verecektir. Peki ya beynimiz?

Beynimiz bedenimizin ana kumanda merkezi ve her şey orda başlar. Beyin sağlığı da oldukça önemlidir. Güçlü bir beyin sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar.

Güçlü ve Sağlıklı Bir Beyin İçin Ne Yapmalıyım?

Bol bol gülün!

Gülmek mutluluk hormonlarınızı aktifleştirir ve sizi daha sağlıklı yapar. Kendinizi iyi hissetmeniz ruh sağlığınız açısından oldukça etkilidir. Kitaplar okuyun, karikatürlere bakın, içinde mizahın olduğu dergiler satın alın ve arkanıza yaslanıp, bunları bir güzel okuyup mutlu olun.

Mizah zekâ gelişiminiz için oldukça önemlidir ve beyninizi aktif tutmanızı sağlar.

Oyunlar oynayabilirsiniz!

Zekâ oyunları başta olmak üzere birçok oyun oynayabilirsiniz. Sorulu cevaplı oyunların zekânızı dinç tuttuğunu ve öğrenme aktifliğinizi arttırdığını unutmayın.

Beyin egzersizleri vazgeçilmeziniz olsun!

İnsanlar interaktif haberciliğin ağına düşmeden önce bayilerden gazeteler alınırdı. Hala da alınıyor ama eskisi gibi değil elbette. İşte bu gazetelerin bir de ekleri olurdu. “çengel bulmaca” beyin egzersizi için çengel bulmacalar oldukça etkilidir. Ayrıca mantık soruları, yeni yerler görmek, zeka testleri beyninizi sürekli uyanık tutar.

Uzun yürüyüşler

Vücut sağlığınızla beraber beyin sağlığınızı da doğrudan etkiler. Mutlaka günde 1 saat kadar yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz. Yürürken klasik müzik dinlemeniz de ayrıca öneriliyor. Çünkü klasik müzikle beraber yapılan yürüyüşler beyninizi daha da olumlu etkiliyor.

Balık olmazsa olmaz!

Balık yemenin beyne olan olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Uzmanlar her zaman balığın ne kadar yararlı olduğundan bahsedip dururlar. Peki, balığı düzenli tüketiyor muyuz? Cevabınız hayır ise, beyin sağlığınız için bir kez daha düşünün.