Beslenme nasıl olmalı?

Beslenme nasıl olmalı?

Ana öğünler ve ara öğünler olmak üzere tüm atıştırmalıklar için dikkatli davramak gerekiyor. Kuruyemişlerin atıştırmalıklar olarak tercih edilmesi ancak bu konuda oran konusuna dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemli. Kuruyemiş oranı için avuç içinizi kıstas olarak kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltısı öncesinde bir bardak su içmenin safra akışını hızlandıracağını bilmelisiniz. Özellikle sabahları içilen bir bardak suyun bağırsaklarınızı çalıştıracağını da unutmayın.

Limonlu su dışında faydalı içecekler nelerdir?

  • Şekersiz Türk kahvesi tüketen kişilerin egzersiz oranını arttırdığını, %20 daha fazla hareket performansı verdiği yapılan çalışmalarda kahvenin faydalarını görebiliyoruz. Aromalı ve şekerli, ikisi bir arada türünde olan kahve karışımlarını kullanmamalısınız. Hazır kahvelerin sağlıklı beslenmede yeri olmamalıdır. Filtre kahveleri de tercih etmemelisiniz. Kahve tüketimi yapan kişilerin kalp ritm problemleri olmaması gerekir. Çünkü kahve kalbin hızlı atmasına neden olur, kahve sindirimi ile ilgili problemi olmayan kişiler reflüsü olmayan kişiler tüketmelidir.
  • Buzlu su son derece faydalıdır. Soğuk bedenimizde soğukluk hissi olacaktır, beden ısısı yerine gelmesi için metabolizma çalışır. Buzlu su kilo verme ve sağlıklı beslenmede önemlidir.
  • Yeşil çay tüketiminin de beslenmenizde mutlaka yer almalıdır.

Tükettiğimizde acıkmamıza neden olan gıdalar

Tuz ve şekeri bir arada bulunduran fıstık ezmesi tüketilmemelidir. Yağ ve tuz aynı anda bulunan cipsler de tehlikelidir. Çin tuzu bulunan cipslerden bir şekilde uzak kalmak önemlidir.