Anne olmaktan korkan kadın var mıdır?

Anne olmaktan korkan kadın var mıdır?

Anne olmanın çok kutsal, çok önemli ve manevi olarak çok tatmin edici bir duygu olduğunu söyleyen kadınlar olduğu gibi bu durumun manevi ve maddi yükü için hazır olmayan kısacası kendisini anne olmaya hazır hissetmeyen kadınlar da vardır. Annelik fedakarlık demektir, bu psikolojiye sahip olması için kadının biyolojik saatinin gelmesi gerekir. Ancak günümüzde kadınlar bunu programlayarak yaşayabileceklerini, o duyguyu zamanlayabileceklerini düşünür. Anne olmak istemediğini söyleyen kadınlar anlaşılamayan gözlerle onaysız bırakılır, oysa her kadın anne olma zamanı konusunda özgür bırakılmalıdır.

Evlenmenin amacı çocuk!

Evliliğini sağlamlaştırmak, genç eşini eve bağlamak, erken yaşta sorumluluk alarak hayata anlam katmak! Çocuklar için yaşamak.. Ne kadar bencil bir ebeveyn kandırmacası! Çünkü önce kendiniz için yaşamalı, hayattan maddi ve manevi olarak dönüş aldıktan sonra evet ben bu hayattan memnunum o zaman çocuk sahibi olmalıyım diyebilmeli.

Siz memnun değilsiniz, bir hayat daha getirip neyi paylaşmayı düşünüyorsunuz?

Anneliğin kutsallığının tartışmaya açık olmaması normaldir ancak burada annelerin gereksiz fedakarlıkları tartışmaya açık olmak zorundadır. Kariyerini çocuğu için feda ettiğine inanan kadına, çocuğu yetişkin döneme ulaştığında vazgeçtiği eğitimini sorduğunda cevabı ne olacaktır?

Neden eğitiminden, kariyerinden vazgeçtin? Elinde imkan dahilinde olan şeyleri neden bir kenara ittin? Çocuk bu soruların cevabını anne fedakarlığı olarak emin olun kabul etmeyecektir.

Gerçekçi olmak, anne olmaktan daha önemlidir.