Anne Adayları Dikkat! O Hastalığı Önleyebilirsiniz

Anne Adayları Dikkat! O Hastalığı Önleyebilirsiniz

Alerji ve Astımı Önlemenin Yolları

Alerji ve astım yaşamı birçok yönden kısıtlayan kronik bir hastalık. Çocuğu bu hastalıklardan korumak için anne adaylarına büyük iş düşüyor. Yapılan araştırmalar göre alerji ve astım bebek anne karnındayken gelişiyor. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme ile bu hastalıkları engellemek ise mümkün.

Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, hamileler üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre gebelerin, yaklaşık üçte birinde astım ve alerjiyle ilgili problemlerin hamilelik döneminde artış gösterdiğini belirtiyor.

Annenin alerjik olmasının bebeğin alerjik doğmasında en önemli etken olduğunu belirten Dr. Tabak, anne karnındayken alınacak bazı beslenme ve çevre önlemlerinin bu riski azaltabileceğine vurgu yapıyor.

Astım İçin En Büyük Tehlike

Dünya genelinde alerji ve astımın hızla artışı ile beslenme şekli arasında doğrudan ilişki olduğuna değinen Dr. Tabak, toplum olarak geleneksel beslenme alışkanlıklarını bırakıp, “modern beslenme” diye tanımlanan fast food yemek ve paketli ürünlere yönelmenin bu artışın bir nedeni olduğunu belirtiyor: “Batılı yaşamın getirdiği modern beslenmedeki eksikliklerin giderilmesi, alerji ve astımın seyrine olumlu etki eder.”

Dr. Tabak’a göre astım bir kez oturduktan sonra beslenme değiştirilse bile hastalık tam olarak ortadan kaldırılamaz. Bu durum sadece alerjinin şiddetini azaltır. Bu nedenle alerji ve astımın çocukluk döneminde önlenmesi toplumdaki bu artışı başından durdurmada önemli rol oynar.

Sağlıklı Beslenmek Önemli

Dr. Tabak, “Alerji bebek, anne karnındayken gelişmeye başlar diyor ve ekliyor: “Genetik olarak alerji potansiyeli olan bebeklerin, çevre ile etkileşimi sonucunda alerji gelişir ve bu bebeklerde, bağışıklık sistemi normal yolundan çıkarak alerji yönüne sapar. Hamilelik döneminde sağlıksız beslenme, alerjiye genetik yatkınlığı olan doğmamış bebekler için tehlikedir. Sağlıklı beslenme ile bebeğin bağışıklığındaki alerjinin engellenmesi mümkündür.”

Alerjik Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Gebelikte özellikle E vitamini almanın çok önemli olduğuna değinen Dr. Tabak, E vitamininin bebeğin akciğer ve bağışıklık sistemi gelişimine katkıda bulunduğunu ve gebeliğin ilk 3 ayında annenin kanında E vitamini düzeyinin düşük olmasının çocuğun akciğerlerinin yeterince gelişememesine neden olduğunu, bu şekilde, çocuklarda astımın geliştiğini açıklıyor.

Hamilelik döneminde, yeşil yapraklı sebze, fındık, ceviz gibi kabuklu yemiş, baklagil ve hububat tüketilmesinin olası bir E vitamini eksikliğini önleyeceğini söylüyor.

Bahar Güneşini Kaçırmayın

Dr. Tabak, bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan D vitamininin, hamilelik döneminde yeterli oranda alınması durumunda çocuklarda hırıltılı hastalıkların görülme oranın büyük ölçüde azaltacağını, kış aylarında güneş ışığından faydalanamayan hamilelerin baharın gelmesiyle mümkün olduğunca güneşe çıkmalarının D vitamini eksikliğinin giderilmesinde önemli olacağını söylüyor.  Besin takviyesi ile de D vitaminini almanın faydalı olabileceğini belirtiyor.

Omega 6’dan Uzak Durun

Dr. Tabak, omega 3 yağ asitlerinin alerjiyi önleyici, omega 6 yağ asitlerinin ise alerjiyi artırıcı etkileri olduğunu belirtiyor. Zeytinyağı ve balık yağının omega 3 yönünden zengin gıdalar olduğunu, bunun aksine ayçiçeği yağı, mısır özü yağı ve margarinlerin ağırlıklı olarak omega 6 içeren bitkisel yağlar olduğunu ve hamilelik döneminde bu yağlardan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor. Hamilelikte bol meyve sebze tüketilmesinin çocukta alerji astım gelişim riskini belirgin azalttığını belirten Dr. Tabak, bu yönde, meyvenin etkilerinin sebzeden üstün olduğunu da ekliyor.