Aknenin 4 Tipi Ve Hepsinden Kurtulmanın Yolları

Aknenin 4 Tipi Ve Hepsinden Kurtulmanın Yolları

Sivilcelerden Nasıl Kurtuluruz?

Eğer akneli bir cildiniz varsa kesinlikle yalnız değilsiniz, akne en yaygın cilt problemleri arasında gösteriliyor. Eğer hangi akne tipine sahip olduğunuzu bulursanız kurtulmanız daha kolay olabilir!

Komedonal Akne

Nedir? Basitçe söylemek gerekirse komedonal akne tıkanmış gözeneklerle ilgilidir. Hücre yenilenmesinin yavaş gerçekleştiği ciltlerde meydana gelir. Bu tip ciltlerin üstünde, özellikle de T bölgesinde, sivilce gibi küçük çıkıntılar ve şişlikler olur.

Nasıl müdahale edilir? Bu tip aknenin giderilmesi daha kolaydır. Salisilik asit içeren temizleme ya da peeling ürünleriyle cildin üst tabakası soyularak hücre yenilenmesinin hızlanması sağlanabilir. Yüzünüzü günde iki kez bu ürünlerle temizleyerek ve gözenekleri tıkamayacak formüldeki makyaj ürünlerini tercih ederek cildinizi kurtarabilirsiniz. Aknenin daha yoğun olduğu durumlarda ise reçeteyle satılan retinoidli ürünler kullanılabilir.

Enflamasyona Bağlı Akne

Nedir? Akne denince aklımıza gelen sivilceli ve siyah noktalı cilt görüntüsü tam olarak bu akne tipini anlatmaktadır. Birçok farklı sebepten ortaya çıkmasına karşın temel olarak vücudun tıkanmış gözeneğe verdiği reaksiyondan dolayı ortaya çıkar. Erkeklerde testosteron seviyesi nedeniyle daha yaygın olarak görülür.

Nasıl müdahale edilir? Yüzünüzü günde iki defa (sabah-akşam), çay ağacı yağı, salisilik asit ve benzol peroksit içeren bir ürünle yıkayarak bu tip akneyi kontrol altına alabilirsiniz. Ancak cildiniz hassas olması durumunda bu ürünleri dikkatli kullanmanız ya da daha hafif formüllü olanları seçmniz gerekebilir.

Kistik Akne

Nedir? Kistik akne ciltte iz bırakan, alt tabakaları da etkileyen akne tipidir. En ağır akne tipi olması nedeniyle erken müdahale edilmesi önem taşır.

Nasıl müdahale edilir? Bu tip aknelere müdahalenin dermatolog kontrolünde yapılması gereklidir. Cildin durumuna göre, verilecek reçeteli ilaçlarla beş-altı ay içinde aknenin düzeldiği gözlemlenebilir.

Hormonal Akne

Nedir? Hormonal akne genellikle 20-30 yaşlarındaki kadınlarda görülür ve birdenbire ortaya çıkar. Bunun nedeni o yaşların sonlarına doğru yaşanan östrojen hormonu seviyelerinin düşmesidir. Genellikle yüzün alt kısımlarında, U şeklinde bir bölgede görülür.

Nasıl müdahale edilir? Doğum kontrol hapları kullanımı, hormon seviyelerini düzenleyici olması nedeniyle işe yarayabilir. Ancak bu tip akne için de bir dermatoloğa danışılması isabetli olacaktır.

 

Ne tip akneniz olursa olsun ilk kural sivilceleri kesinlikle sıkmamaktır. Sıkmak iz kalmasına, enfeksiyonun yayılmasına ve sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle sivilcelerden kurtulmak için yüzü temizlemeye önem vermek daha iyi sonuç verecektir.