Hapşırırken gözlerinizi kapatmazsanız ne olur?

Hapşırırken gözlerinizi kapatmazsanız ne olur?

Gözlerimiz açık iken hapşıramadığımız doğrudur, çünkü gözlerin kapanması ve hapşırma olayları otomatik olarak gerçekleşir. Peki, bazı insanların kendilerini gözleri açık şekilde hapşırabilmek için eğittiklerini biliyor muydunuz?

Hapşırmak, bizim için iyidir. Mikroplar ve diğer yabancı partiküllerin vücudun dışına atılmasına yardımcı olur. Burnunuzu bir şey gıdıkladığında, soğuk algınlığı geçirdiğinizde ya da burnunuza bir toz partikülü sıkıştığında vücudun bu duruma doğal tepkisi hapşırmaktır. Ancak hapşırma sırasında imkansız görünen bir şey var; gözleri açık tutmak! Daha fazlası için okumaya devam edin.

Hapşırma Bilimi:

D8039_300-sneezeaha önce de belirttiğimiz gibi, hapşırma otomatik bir eylemdir. Bu bir reflekstir. Hapşırma, bilimsel olarak burundan istemsiz olarak hava çıkarmak olarak tanımlanabilir.

Hapşırmaya refleks, doğal tepki, istemsiz ya da otomatik eylem, ne dersek diyelim gerçek şu ki, hapşırma sırasında gözleri açık tutmak imkansızdır! Hapşırma sırasında burnunuzdan çıkan havayı kontrol edemediğiniz gibi göz hareketlerinizi de kontrol edemezsiniz. Hapşırma eylemi meydana geldiğinde göz kasları da otomatik hareket eder. Hapşırma eylemi oldukça karmaşık bir süreçtir; burnunuzun iç duvarı gıdıkladığı zaman vücuttan bir sinyal beyninizin içindeki hapşırık merkezine gönderilir. Hapşırma merkezi de göğüs, diyafram, mide, boğazın arka kısımları ve göz kapakları kaslarına bir sinyal gönderir. Tüm bu kaslar rahatsız edici maddeyi dışarı atabilmek için birlikte ve düzenli çalışır.

Hapşırma sırasında sadece göz kasları değil, mide ve göğüs kasları da sizin kontrolünüz dışında çalışır. Öte yandan, gözleri açık iken hapşırmayı başarmış bazı insanlar da var. Garip değil mi? Bazı insanları gözleri açık iken hapşırmayı başarabilmektedir. Ancak bu doğal değildir. Bu insanlar hapşırma sırasında gözlerini parmakları ile açık tutabilmek için kendilerini eğitmektedirler. Kulağa acı verici geliyor… Hapşırma ile ilgili yanlış bilinen iki şehir efsanesinin de yanlış olduğunu burada açıklayalım. Bu efsaneler;

8039_sneeze1) Hapşırma sırasında gözlerinizi kapatmazsanız, gözleriniz dışarı çıkacaktır.

2) Hapşırma sırasında dışarı attığınız mikroplar ve tahriş edici partiküller gözlerinizi kapatmazsanız, gözlerinize geri girecektir.