09.00’dan Önce İşe Başlayanlar Dikkat!

09.00’dan Önce İşe Başlayanlar Dikkat!

Uyku Yetersizliği Ciddi Hastalıklara Neden Olabilir!

Hemen hemen herkes sabahları uyku sıkıntısı çekerek güne başlıyor. Çok az kişi uykusunu tamamen alarak güne başlıyor. Uzmanlara göre, uykuyu alamamak ve yorgunluk hissi, ölümcül kazaların yüzde 10’luk dilimine sahip.

Bunun yanı sıra, 09.00’dan önce işe başlamak herkes için bir stres biçimi haline geliyor. İşe bu saatten önce başlayan kişiler, daha yorgun ve uykusunu alamamış insanlar oluyorlar. Bu da sağlığı tehdit eden unsurları beraberinde getiriyor.

Kalp hastalıkları, kanser gibi önemli hastalıkların riskini arttıran sabah erken işe gitme durumu, insanları tehdit eder nitelikte…

Uykunuzu Alamadıysanız Veriminiz Düşüyor!

Uykusunu alamayan kişilerde adaptasyon sorunu, mantıksal zekânın henüz uyanmaması ve hafıza güçsüzlüğü gibi durumlar oluşabiliyor. Bu da sabah saatlerinde ki verimin düşmesiyle doğru orantılı.

Sabahları ofiste ağır hareket etmeniz, halsiz görünmeniz ve çözüm odaklı davranamayışınız, mantığınızın doğru işleyemeyişi ve hafıza problemleri bir nedene bağlı. Bu da, prefrontal korteks denilen bir durum. Yeterli uyuyamadığımızda PFC kilitli bir modda kalır ve sizin verimli olmanızı engeller. Gece aldığınız uykuya bağlı olan bu durum, uykusuzluk çektiğiniz zamanlarda her zaman karşınıza çıkacaktır.