Yurt dışında yaşayan birinin Türkiye’de ilişkilere bakışı

Yurt dışında yaşayan birinin Türkiye’de ilişkilere bakışı

Kadın olsun erkek olsun yabancı devletlerde yaşamış olan kişinin ülkemize geri geldiğinde ilişkilere bakışı farklılaşmış oluyor. Uzun süre yurt dışında eğitim alan ve geldiğinde ilişkilere farklı bakan kişiler daha modern olarak tanımlamıyor. Bu ne derece doğru?

Hemen birlikte bir takım deneyimleri yaşamak, karşısındaki insanı cinsel bir obje olarak görmek, kişinin tüm bunları yaşamaya hakkı olduğuna inanmasından öte, kendine güveni olarak nitelendiriliyor. Henüz bu kadar açık görüşlü olmamanın geri kafalılık olarak hatta özgürlüğün bu durumda sekteye uğradığını düşünmek yersiz. Çünkü insanlar, sosyal olarak yaşadığı topluma adapte olan uyum sağlayan varlıklar. Burada doğup büyüyüp sonrasında yurt dışına gittiğinde oranın adetlerine hemen adepte olabiliyorsan, doğup büyüdüğün yerin adetlerini değiştirmek bir yana, gericilik olarak eleştirmemeyi de öğrenmiş olmalısın. Çünkü her şey bir tercihtir. Senin tercih ettiğini diğerleri tercih etmiyorsa, bu da bir özgürlüktür.

Erkeklerin kadınlar üzerindeki cinsellik konusundaki baskısı

Artık Türkiye’de evlendiği insanla ilk deneyimini yaşamak isteyek kızlara açık görüşle bakılmıyor, dar kafalı olarak nitelendiriliyor. Oyrsa bu kadının en doğal hakkıdır, yaşamak ya da yaşamamak. Bir takım kişilere özgürlüğünü ispat etmek için cinsel birliktelik yaşamış olması mı gerekiyor?

Yurt dışında bu işler böyle değil..

E olabilir.. Orada farklı, burada farklı. Baskı yaşandığının bir göstergesi de olmayabilir. Bu durumun bir seçim olabileceğini düşünmek bile istemeyen kişilerin kendilerine hayat arkadaşı değil şişme bebek almasını önerin. Çünkü özgürlüğünüzü ve modernliğinizi sorgulayan bir baskı ile size bir takım şeyleri yaşatmak isteyenlerin tek amacı budur.

Daha fazlasını beklemeyin..