Yaz dönemi ayak sağlığı

Yaz dönemi ayak sağlığı

Yaz dönemi ayaklarınıza iyi bakmanız gerekiyor. Çünkü ter, yara ve mantar oluşumuna zemin hazırlar. Ayak mantarının yaşam kalitenizi ne derece düşürebileceğini asla tahmin edemezsiniz. Ayak sağlığınız için öncelikle doğru sandalet seçimi yapmanız gerekir. Ayağınızı tam kavrayan, hijyenik bir dokuda ve orjinal kalıp üzerine gerçekleştirilen ayakkabılar önemlidir.

Yazlık ayakkabı nasıl seçilir?

Öncelikel yaz döneminde topuklu modellerden uzak durmalısınız, çok fazla yükse topuk kullanıyor olmanın bel sağlığnız ve parmaklarınızın fizyolojisi açısından sorun olabileceğini bilmelisiniz.

Ayakakbı seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ayakkabının esnekliğidir. Esnek, hafif ayakkabılar ayağınızın yazın sıcağından ve uzun yürüyüşlerden zarar görmesini engelleyecektir.

Ayak mantarından nasıl korunabilirsiniz?

Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Ortak ayakkabı, terlik, havlu kullanımından kaçınmanız bu nedenle önemlidir. SPA merkezlerinde ortak terlik kullanımı, bowling salonlarında ortak ayakkabı kullanımı mantara davetiye çıkaran uygulamalardır. Bunlardan mutlaka uzak durmanız gerekir.

Sağlıklı ayaklara sahip olmak için özel bakım kürleri nelerdir?

  • Ayaklarınızı rutin olarak soğuk suyla yıkayın, özellikle akşamları uyumadan önce.
  • Ayak sağlığınız için tarçınlı ve papatyalı su yaparak ayak banyosu hazırlayın.
  • Tırnak bakımlarınızı ihmal etmeyin.
  • Kapalı ayakakbılarınız içerisine bebek pudrası ekleyin.
  • Ayaklarınızı fırsat bulduğunuz her an yukarıda tutun, dinlendirin.