Yaşlılık hastalıkları nelerdir?

Yaşlılık hastalıkları nelerdir?

Yaşlılık şekeri olarak bilinen şeker hastalığı her 60 yaş üstü kişide görülebilir, bu gerçek bir şeker hastası olduğunuzu göstermez. Yaşlılık nedeniyle tansiyon, kolesterol gibi kronik rahatsızlıklara da sahip olabilirsiniz. Bedeninizin yılların yüküne karşı verdiği bir cevap olarak görebilir, yaşlılık rahatsızlıklarını bu anlamda ciddiye almamak gerektiğini ama yine de dikkat etmek gerektiğini bilmelisiniz.

Sağlıklı yaşlanmak, sağlıkla yaş almak!

Beden sağlığınıza olduğu kadar ruh sağlığınıza da dikkat ederek yaşlanmanız gerekir. Yaşlılık hastalıkları arasında en önemlisi zihin problemlerinin başlamış olmasıdır. Özellikle 65 yaş üzeri kişilerde görülür. Düzenli olarak beyin tomografisi çekitrmeli, beyin kanallarınızın kireçlenip kireçlenmediğini kontrol etmelisiniz. Bir gecede hayatınız değişebilir!

Beyin çok hızla rahatsızlanan ancak unutkanlık hastalığınını belirtilerini çok önceden verebilen bir organdır. Beyin sağlığınız beden sağlığnızdan ayrı olarak değerlendirimelidir.

Günümüzde en büyük yaşlılık problemi beden sağlığı ile ilgili değil, psikolojiktir. Bu nedenle psikolojinizin kontrol ediliyor olması, yaşlılık belirtileri ve hastalıkları içerisinde öncelikle değerlendirilmesi gerekir.