Uykuda neden karabasan çöker?

Uykuda neden karabasan çöker?

Azericede hayalet sözcüğünün anlamı ‘’karabasma’’ adıyla bilinmektedir. Kötü olduğu düşünülen bu varlık heyecan ve psikolojik bunalımlara yol açtığı düşünülerek, doğumdayken ve uykuda ölen insanların bu varlıkların öfkelerinden dolayı öldükleri rivayet edilmektedir.

Ancak batıl inançları bir kenara bırakmakta fayda var. İşin bilimsel boyutundan incelersek eğer, işte karabasan gördüğünüzü zannettiğinizde aslında olan olaylar…
Uykudan uyanmamıza rağmen rem uykusunda var olan fizyolojik felç hali, yani (göz kapakları, solunum yolları) biz uyanır uyanmaz çözülmez. Bu durumda da beynimiz uyandığı halde bedenimiz henüz uyanmamış olur.

Böyle bir durumda da beyin olarak uyanmış olsanızda bedeninizi hareket ettiremezsiniz. Yine bu durumdayken konuşmaya çalışırız, bağırmaya çalışsak bile sesimiz çıkmaz.

Bu durum gerçekleşmese yani rem uykusundayken bedenimizi hareket ettirebilseydik, rüyamızda yapmaya çalıştığımız her şeyi gerçekte de yapmaya çalışırdık. Ve bu durum sağlığımız açısından bir hayli tehlikeli olabilirdi.

Sırt üstü uyumak veya burun tıkanıklığı gibi meydana gelen solunum problemleri karabasan çökmesi adı altında nitelendirilen bu durumun en önemli nedenleri arasında yer alır.

Karabasan çökmesi durum, kişinin sık sık başına geliyorsa ve uykuya dalar dalmaz ortaya çıkan bir durumsa eğer, kişinin rem uykusuna geçmeden yani 15 dk önce uyandırılması gerekir.

Bu durum düzenli olarak tekrarlanırsa karabasan çökmesi diye nitelendirilen olay tekrar meydana gelmez.