Üstün zekalı çocukla iletişim nasıl olmalı?

Üstün zekalı çocukla iletişim nasıl olmalı?

Çocuğunuz üstün zekalı ise mutlaka iletişim konusunda sizin de dikkat etmeniz gereken detaylar olacaktır. İyi bir anne baba olmanın öncelikle sağlıklı iletişim kurmak demek olduğunu bilmeli, çocuğunuzu öncelikle iletişim adına destekliyor olmanın gerekliliğini fark etmelisiniz.

Diğer çocuklar gibi sorular sormayacaktır, soruları daha farklı olacaktır. Dolayısı ile alacağı cevabın da daha doyurucu olması gerekir. Asla geçiştiremezsiniz, geçiştirdiğinizi fark edecektir.

Sizi çok daha detaylı bir şekilde görecektir, detaylarda iyi bir anne baba olmanız gerekir. Çocuğunuzun merak ettiği şeyler tamamen farklı olduğu için karşısında donanımlu bir ebevenyolmanız önemlidir.

Üstün zekalı çocuk karşısında anne babanın pedogog desteği alması gerekir. Eğer daha iyi bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız böyle bir çocuk karşısında köreltmeden yetiştiriyor olmanız önem kazanır. Çünkü üstün zekalı çocukların yanlış yönlendirilmesi, değerlendirilememesi durumlarında zeka yeteneğini kısıtlıyor duruma düşebilirsiniz.

Üstün zekalı çocuklara sahip anne babalar çok daha fazla sorumluluk sahibidirler.