Türkiye’de kadın olmak neden zor?

Türkiye’de kadın olmak neden zor?

Kadın olmanın bir takım sorumlulukları da beraberinde getirdiğini, nedense kadının her zaman erkeğe hizmet eden taraf olması gerektiğini görüyoruz. Kız çocuklarını hamarat yetiştiriyoruz. Ev işlerinde, mutfakta her alanda iyi bir ev kadını adeta turizm otel işletmeciliği okutur gibi evde eğitim veriyoruz. Ama modern hayat kadının iş hayatında da aktif olması gerektiğini gösteriyor. Bu durumda modern Türk kadını ne yapıyor, hem ev de hem işte aktif olarak müthiş bir yaşam mücadelesi veriyor.

Çalışan kadının maaşını kocası alıyor!

Karı koca her ikisinin de çalıştığı ama iki maaşı da erkeğin aldığı evlilikler zannettiğinizden çok daha fazla. Kadına öğretilen erkeğe biat etmesidir. Erkeğe biat ederek sadece ev kadını kimliğini ön planda tutarak, çalışıyorsa da parayı erkeğin alması gerektiğine öyle derinden inandırıldık ki, maaş kartını eline almayan kadınlar bu hallerinden şikayetçi bile değiller.

Erkeklere çok fazla pirim verdik!

Başarılı erkeğin arkasındaki kadın olmayı bıraktığımızda, başarılı kadınlar olabiliriz. Bizi sosyal hayatta yok eden, kıskançlık bahanesi ile istismar eden, tökezleten erkeklere tepkimizi emeğimize, kadın oluşumuza saygı duymalarını sağlayarak oraya koyabiliriz. Bu tepkiyi vermede geç kaldığı için Türk kadını sadece erkeği ile övünüyor. Çocukları ile övünüyor, ama kadın olmakla ilgili sorunlarını bir türlü aşamıyor.