Tırnakları böyle olanlar doktora gidip …

Tırnakları böyle olanlar doktora gidip …

Tırnaklarımızın hastalık habercisi olduğunu daha önce duymuş muydunuz. Şimdi hemen tırnaklarınıza bakın ve hangi tırnak hangi hastalığın belirtisiymiş görün.

Beyaz tırnaklar
Karaciğerinizde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Eğer tırnaklarınız resimde görüldüğü gibi beyazsa bu hepatit veya başka bir karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir.

Kaşık tırnaklar
Yukarı doğru kıvrık ve yumuşak tırnaklar kaşık tırnak olarak adlandırılır ve anemi, karaciğer rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ya da hipertirodizm habercisi olabilir.

Gevşek tırnaklar
Yerinden çıkan, gevşek tırnaklar hipertiroidizm belirtisi olabilir.

Tırnak çentikleri
Tırnak çentikleri sedef hastalığı, egzama veya daha nadir olarak artrit veya alopesi (saç dökülmesi) belirtisi olabilir.

Sarı tırnaklar
Enfeksiyon veya daha ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Ayrıca sarı tırnaklar bir mantar enfeksiyonuna da işaret ediyor olabilir. Tirod sorunları da tırnaklarınızın sararmasına sebep olabilir.

Yumru tırnak
Yumru şeklide veya yuvarlaklaşmış tırnaklar akciğer sorunlarına işaret eder.

Siyah tırnaklar
Tırnaklardaki siyah çizgiler koyu tenli insanlarda sık görülen bir durum olsa da, deriye kadar sirayet eden kararmalar, renk değişiklikleri melanom belirtisi olabilir ve biyopsi gerektirebilir.

İnce tırnaklar
“Jel tırnaklar” adı verilen bu yapı tırnaklara aşırı kimyasal uygulanmasından dolayı ortaya çıkabilir.

Tırnak çıkıntıları
Tırnaklarınızdaki dikey çıkıntılar endişe verici gibi görünebilir ancak uzmanlar bunun normal olduğunu ve endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyor. Yaşlanmayla ortaya çıkması muhtemel normal bir durum.