Soundhoud

Soundhoud

Soundhoud

Soundhoud, Shazam gibi uygulamaların çalışma prensibini herkes çok merak etmekte bu uygulamalar size merak ettiğiniz müziği uygulamaya dinlettiğiniz zaman belli bir süre sonra o şarkının ne olduğunu kime ait olduğunu şarkının ismi hatta ona ulaşabileceğiniz onu satın alabileceğiniz ya da tamamını dinleyebileceğiniz youtube linkiyle sunuyor.
Peki bu nasıl oluyor nasıl oluyor da dinlettiğiniz neredeyse her şarkıyı çok kısa bir zaman içersinde bulabiliyor,hatta ağzınızla çıplak sesle söylediğiniz bir şarkıyı bile çok uygun şartlarda söylerseniz bulabiliyor.
Aslında çalışma prensibi çok basit.Bu tür uygulamalar kendi içlerinde bir algoritma kullanıyorlar ve kendi ses bankalarında milyonlarca şarkı mevcut. Siz o algoritmaya bir parça dinlettiğiniz zaman eğer ki dinlettiğiniz parça çok popülerse karışık bir arama yapmadan sonuca hemen ulaşıyorlar ya da daha az bilinen ya da ağzınızla sağlıklı şekilde söylediğiniz her hangi bir parçayı bulmak için de şarkıyı parçalara bölerek kendi algoritması içersinde o şarkıya en çok uyuşan frekansları ortaya koyup en çok uyuşanını da size eşleşme olarak gösteriyor.