Sosyal medya bağımlılığı nedir?

Sosyal medya bağımlılığı nedir?

Hayatımızın her alanında olmazsa olmazlardan biri haline gelen internet, sosyal medyanın aktif gücü ile değişmez gerçeklerimize dönüşüyor. Özellikle sosyal medya üzerinden takipleşiyor olmak, gündelik hayatın kahramanlarını sanal dünya içerisinde yaşatıyor. Peki ya biz kadınlar sanal dünyayı nasıl kullanıyoruz? Sosyal medya bağımlılıklarımız yüzünden hayatı kendimize neden zindan ediyoruz?

Kim nerede tatil yapmış, kim arabasını yenilemiş, kimin nasıl bir evi var.. Tüm bu soruların yanıtlarını sosyal medya bize veriyor, aynı şekilde gösterişin tavan yaptığı durumlarda arkadaş listesindeki insanları mutsuz ettiğini fark eden kişilerin sayısı da artıyor.

İnsanlar kendilerinden daha iyi olanlara tahammül edemez. Sevinmez, kendisinde olmayanı başkasında gördüğünde mutsuz olur. Psikoloklar bu nedenle sosyal medyanın insanları gerçekte mutsuz ettiğinin altını çiziyor.

Sosyal medya bağımlılığı nasıl engellenir?

Öncelikle hayatınızı başkalarının hayatları ile kıyaslamayın, sosyal medya üzerinden gördüğünüz tatilleri, yeni arabaları, ideal eş pozlarını görmeyin. İnandırıcı olmadıklarını bilin. Çünkü herkesin hayatı aslında aynıdır, kazanç değiştiğinde hayat değişir derler inanmayın. Nereye gidersniz, ne kadar kazanırsanız kazanın insansınız. Üzüntüleriniz aynı, mutluluklarınız aynı. Her an mutlu olan insan gerçek değildir.

Sahip olduklarınıza odaklanın, sürekli olarak sosyal medyada yaşamayın. Sadece bir tane sosyal medya kullanın, her sosyal medya da aktif olmak zorunda hissetmeyin. Böylelikle bağımlı olmazsınız.