Sebze yemekleri neden sağlıklı?

Sebze yemekleri neden sağlıklı?

Sebze yemekleri öncelikle damar sağlığı açısından önemlidir. Kolesterol değerleri yüksek olan kişilerin sebze yemekleri ile sağlıklarına tekrar kavuşabileceklerini bilmeleri gerekir. Sebzeceler, çiğ olarak da son derece şifalıdır. Özellikle kuru fasülye ve brokolinin çiğ olarak tüketilmesi C vitamini açısından limon ve portakaldan daha fazla fayda sağlamak demektir. Bilindiği üzere portakal veya limon değil, brokoli ve fasülye C vitamini deposudur. Sebzelerin meyveler gibi çiğ tüketilmiyor olması onlardan daha az şekilde istifade edilmesine neden olur. Bu nedenle önerimiz, sebzeleri dönem dönem çiğ tüketmeye çalışmanızdır.

Sağlık kazandıran, sağlıklı olmanızda en büyük etken olan yeme içme düzeninde önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu seçimleriniz hayat kaliteniz adına ciddi öneme sahiptir.

Sebzeler gençleştiriyor!

Sağlıklı yaşamaya önem veren her yaştan herkesin sebzelerin gençleştirici etkisi ile tanışmasını istiyoruz. Çünkü yaşam değerlidir, özeldir. Kendinize bakıyor olmanız, bunun karşılığında daha sağlıklı ve genç kalmanız en büyük çıkarınız!

Sofranızdan renkli sebzeleri eksik etmemelisiniz.