Sağlıklı iftar nasıl yapılır?

Sağlıklı iftar nasıl yapılır?

Uzun süre aç kaldıktan sonra yemenin dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Çünkü mide aç kaldığında ilk yiyeceğin mideyi rahatlatması önemli. İftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, midenin bu uzun süre aç kalışından sonra sağlıklı bir şekilde yemek yemeye hazır olması için mutlaka tükeilmelidir.

Neden önce bir barda su tüketilir?

Mide büzüşür, uzun süre açlığın mide iç çeperinde asit düzeyinin artmasına neden olması midenin birden ağır yemek yenildiğinde ağrı vermesine neden olur. Bir bardak su ve sonrasında bir hurma midenin kendine gelmesini sağlar. Yemek için 5 dakika daha beklenmelidir. Ve yemeğe ılık bir çorba ile başlanmalıdır. Sonrasında yine belirli aralıklarla iftar sofralarının bereketinden istifade etmek yerinde olacaktır.

Meyve hoşafları sıcak yaz günlerindeki ramazan ayı için en ideal içecektir

Kesinlikle asitli içecekler tercih edilmemelidir. Mide zaten asit anlamında yüksek değerlere sahip olduğu için tüketilen asitli içecekler son derece zarar verici olacaktır. Ancak meyve hoşafı midenin rahatlamasını sağlar. İftar ve sahur arasında tercih edeceğiniz en sağlıklı içecek olarak önerilir.

Keçi sütü tüketiminin de ramazan ayı süresince daha sağlıklı olarak oruç tutmayı kolaylaştırdığı bilinmektedir.