Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır

Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır

Sağlıklı beslenme hastalıklardan korunup ideal kiloya sahip olmanın en başında gelen etkenlerden biridir. Sağlıklı beslenen kişiler başta obezite olmak üzere kanser, diyabet, yüksek tansiyon kalp hastalıkları gibi bir çok kronik hastalıktan korunmakta ve kaliteli bir yaşam sürdürmektedir.

Şimdi sağlıklı beslenmeyi daha yakından inceleyelim

Sağlıklı Beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme nedir sorusunun cevabı ise ;  vücudun ihtiyaçlarını tam olarak eksiksiz şekilde karşılamaktadır. Yani insanın hayatını sürdürmesi ve gelişimini devam ettirebilmesi açısından ayrıca sağlıklı bir birey olabilmesi için vücudumuz besinleri alır ve kullanır. Sağlıklı beslenme her insanın günlük alması gereken ihtiyaçların karşılanması anlamına da gelir. Tabi ki bu cinsiyet, yapılan iş, fizyolojik yapılara göre de değişkenlik gösterebilir.

Kişiye özel yazılmamış  diyet listesi veya yanlış uygulanan zayıflama yöntemleri insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı beslenmek sadece zayıflamak yada kilo vermek anlamına gelmez. Normal yani ideal kiloya sahip kişiler de yeterli ve dengeli beslenerek sağlığını koruyabilir. Şişmanlık her ne kadar büyük bir sağlık problemi ise aşırı zayıflık da o kadar büyük bir sağlık problemidir.

Yeterli ve dengeli beslenme

Bir başka açıdan bakarsak sağlıklı beslenmenin anlamı düzenli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı edinilmesi anlamına gelmektedir. bu noktada en çok karıştırılan yer ise örneğin bir kişi yeteri kadar beslenebilir ama düzenli beslenmez yada düzenli beslenip yeteri kadar beslenmez işte bu dengeyi iyi kurup  beslenme alışkanlığımızı buna göre şekillendirmemiz gerek. Bu nedenle yeteri kadar beslenmek nedir? Ve düzenli beslenmek nedir? Kavramlarını iyi anlamak ve buna göre uygulamaya geçmek çok önemlidir. Unutmayın ki sağlığın temel şartı yeterli ve dengeli beslenmektir.

Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nedir?

İnsanın en önemli zenginliği sağlığıdır. Bizde bize verilmiş olan bu mucizevi vücudu elimizden geldiğince korumaya çalışmalıyız. Sağlık sadece insanın vücudunun gerektiği gibi işlemesi anlamına gelmez aynı çünkü insanın psikolojisi de olmaktadır. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olduğumuzda tam bir bütün olduğumuzun farkına varabiliriz.

İlk olarak sağlıklı bir yaşam,kaliteli bir hayat sürdürmek için sağlıklı beslenme konusuna çok dikkat etmekten geçer. Vücudun tam olarak işleyişine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve birçok rahatsızlığı önüne geçmek için aslında sağlıklı ve dengeli beslenerek bize uygun olan sporları yapmaktan geçmektedir. Bir çok hastalık dedik bu rahatsızlıkların en başında kalp ve damar, böbrek ve kanser yer almaktadır. özellikle kalp ve damar hastalıkları önemli birinci ölüm nedenidir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek için geçici bir dönem değil bir hayat boyu süren ve size her zaman artılar kazandıracaktır. Sizlerde en yakın diyetisyene giderek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.