Nazım’ın Aşkı Vera Tülya Kova mı? Şukufe Mi?

Nazım’ın Aşkı Vera Tülya Kova mı? Şukufe Mi?

Nazım, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri. Yaşadığı aşklarla, hayatının en kaostik dönemine şahit oluyoruz. Nazım ve kadınlar arasında kuvvetli bir çekim olduğu ortada. Bir şair olarak, bir düşünür olarak son olarak bir erkek olarak Nazım’ı tanımak, eserlerine duyacağınız ilgiden çok daha fazlasını hayatındaki kadınlarla olan duygusal ve şahsına münhasır ilgisinden çözebileceğiniz bir insan..

Şukufe en büyük aşkı olarak bilinir peki ya diğer aşkları?

Nazım tek kadını sevmedi, hayatı boyunca da aşksız kalmadı. Her zaman bir kadınla birlikteyken diğerine aşık oldu ve aşkın peşinden koşmaya devam etti. Vera Tülya Kova ile birlikte 10 yıl yaşadı, bunun tamamı hapisteydi. Hapiste ziyaretçisiydi, evlendiği kadın. Fakat özgür kaldığında ilk işi başka bir kadına aşık olmak oldu. Erkek bencilliğini aşk hayatında bencilce yaşayan, romantik bir şair olarak sevilen ama kadınlara karşı en azından hayatındaki kadınlara karşı sorunlu bir partner profili çizen Nazım, gerçekte romantik bir erkek olarak sayılabilir mi?

Sanatı, karakteri dışında kadınlar karşısındaki duruşu ile, hayatındaki kadın karşısında çizdiği profili ile biz kadınların sevmediği erkek tipine sahip olan Nazım, haber metnimizde hayatının en büyük aşkı Şukufe ile birlikte!

En büyük aşkı gerçekten Şukufe’miydi?

Nazım’ın en büyük aşkı hayatındaki kadınlardan hangisi idi? Belki sadece platonik sevdiği bir kadındı. Bunu asla bilemeyiz, çünkü Nazım, aşk hakkında bencil olmayı seven, her aşkı ilk aşk gibi yoğun yaşayan aşka aşık biriydi.