Mide ağrısı mı kalp mi?

Mide ağrısı mı kalp mi?

Sol tarafınızda oluşan ağrının nedeni kalp olabileceği gibi mideniz de olabilir. Çünkü mide ve kalp yansıma ağrısı yapabilir. Burada en büyük ayırt edici özellik kalp ağrısının üste, mide ağrısının aşşağıda olmasıdır. Fakat yine de uzman bir hekim muayenesi bu ağrının nedenini saptama konusunda önemlidir. Bu şikayetle acile gittiğinizde size yapılacak olan muayene önce ağrının ne yöne doğru dağıldığıdır. Sonrasında ise film çekilir. Gerekiyorsa lağman yapılır, mide ağrısına akut müdehale gerekmez fakat ağrı sızı şekilde devam ediyorsa kas gevşetici yatıştırıcı krem verilir mide üzerine uygulanması istenir.

Mide ağrısının nedenleri arasında öncelikle asit gelir. Asit birikmesinin midede baskıya neden olması ve bu nedenle karın boşluğuna yayılan bir ağrıya neden olması görülür.

Kalp krizi ile mide ağrısı karıştırılır!

Kalp krizi geçiriliyordur fakat mide ağrısı zannedildiği için insanlar doktora ulaşmada geç kalabiliyor. Bunun engellemek için mutlak ağrının doğru tanı ile teşhis edilmesi gerekir. Ağrı hayat kalitenizi yönetmenizi sağlayan bir sinyaldir, böyle değerlendirilmelidir.