Menopoz’da kadınları ne bekliyor?

Menopoz’da kadınları ne bekliyor?

Menopoz dönemi her kadının önünde, yaşlılığın en büyük göstergesi. Artık anne olamıyor olmanın dışında anne olma beklentisinin dahi kalmadığını hissetmek bazı kadınlarda ruhsal olarak ciddi bir çöküntüye neden oluyor. Kendinizi verimsiz, yetersiz hissetmemelisiniz. Bu dönemin tadını çıkarmanın da mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Kadının en şanslı yıllarıdır. Kendini dinlmemek, kendi ile vakit geçirmek için mükemmel bir dönemdir. Çocukların telaşı, evliliğin stresli dönemleri bitmiştir. Artık hayatı sakin yönüyle görüyordur. Hayatı daha iyi şekilde algılıyordur. Hayat kalitesi yükselmiştir, kendine iyi baktığı yılların ödüllerini almaya başlamıştır.

Her yaşın değerini bilerek kendinizi bu döneme hazırlamış olmanız gerekir. Kaliteli bir yaşam için öncelikle gençliğin kıymetini bilerek bedeninizi ve ruhunuzu yıpratmadan yaşamanız gerekir. Böylelikle yaşlılık dönemleri için iyi bir beden ve ruh sizinle kalacaktır.  Menopozun stres yarattığı, hormonların azaldığı bunun yanı sıra fiziksel bir çok problem yaşanabileceğini bilerek bu dönemi hazırlıklı bir şekilde karşılamak gerekiyor.

Kendinize iyi baktığınız sürece menepoz döneminde iyi şeyler beklemelisiniz. Çünkü bu dönem biraz da hayatın aynası gibidir. Bu aynayı iyi görmek iyi olmanızla ilgilidir.