Kulağa su kaçması neden tehlikeli?

Kulağa su kaçması neden tehlikeli?

Yaz döneminde deniz ve havuz kullanımında kulağa su kaçması ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Kulağa su kaçması, kulak yolu iltihabına, orta kulak iltihabına neden olacaktır. Kalıcı duyma sorunlarına neden olabilir. Özellikle çocukların denizde ve havuzda kulaklarını koruyamıyor olmaları bu soruna meydan vermektedir.

Yüzücü kulağı hastalığı olarak bilinir

Kulağa su kaçma sorunu yüzücülerin genel olarak yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Sağlık sorunları içerisinde en ağrılı, en ciddi soruna neden olacak türden bir rahatsızlıktır.

Kulağa su kaçtığında ne yapmak gerekir?

Öncelikle ilkyardım bu konuda da önemlidir. Hangi kulağınıza su kaçtıysa veya her ikisine birden kaçtı ise, tek ayak üzerinde başı sağa ve sonra sola yatırarak zıplamak suyun kulaktan geri çıkmasını sağlayacaktır. İlk yardım konusunda geç kaldığınızda ise mutlaka kulak içerisindeki suyun çıkması için kulağınızın üzerine yatmanız gerekir. Sarımsağı zeytinyağında 10 saniye çevirip sivri ucu kulak içerisine gelcek şekilde koyup üzerine yatın. Geç kalmadan bunu yaptığınızda ağrı çekmekten de kurtulmuş olacaksınız.

Kulağa su kaçması nasıl engellenir?

Eczanelerden temin edeceğiniz kulap tıpalarını kullanabilirsiniz.