Kramp nedir? Nasıl oluşur?

Kramp nedir? Nasıl oluşur?

Kramp ciddi bir kas rahatsızlığıdır. Kalsiyum eksikliği en büyük nedendir. Ancak uzun süre spor yapmanın ardından kasların yorgunluk belirtisi olarak da kramplarla karşı karşıya kaldığını bilmek gerekir. Kramp, kasın istemsiz ve kontrol edilemez şekilde kasılmsıdır. Acı vericidir. Uyku arasında yaşana kramp yaşam kalitesini düşürecek türden olabilir. Krampların oluşmasını engellemek için beslenme düzeninize dikkat etmeli, kramp esnasında ise yağınızı düzleştirerek, kısa tempolu küçük adımlarla yürüyüş yaparak bu atakları engelleyebileceğinizi bilmenizi isteriz.

Krapmların olmasını istemiyorsanız kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekir. İncir, süt ürünleri kalsiyum deposudur. Kalsiyum fazlasının da böbrek taşı yaptığını bilerek, sağlıklı beslenme düzeni için öncelikle gerektiği kadar tüketmenin önemli olduğunu fark etmelisiniz.

Gündelik hayatınızda süt tüketmeye ağırlık verin

Süt tüketmenin sağlıklı yaşlanmak için önemli olduğunu, kemiklerin güçlenmesi, krampların azalması için önemli bir besin olduğunu bilmelisiniz. Kramp, kalsiyum almadığınızda, kas yorgunluğunu önemsemeyip dinlenmeye vakit ayırmadığınızda yaşadığınız bir durum. Bunun önüne geçmek tüm bunlara dikkat ederek mümkün. Kadınların giydiği topuklu ayakkabılar, sivri burunlu ayakkabılar uzun üsre bacak kaslarının kasılmasına neden olduğu için krampların bir diğer nedeni olarak görülebilir.