Kız çocukları neden babaya düşkün olur?

Kız çocukları neden babaya düşkün olur?

Kız çocukları için ilk rol model babadır, anne ile olan iletişim 4 yaşına kadar güzeldir. Ancak 4 yaşından sonra baba figürü ön plana çıkar. Babanın çok güçlü olduğu, çok yakışıklı olduğu ve her şeyi yapabilecek güçlere sahip olduğuna inanan kız çocukları için babanın her tavrı önemlidir.

Psikolojisi baba olmaya musait olmayan erkeklerin ne büyük bir hezeyana neden olabileceğini kız çocuklarını inceleyerek görebilirsiniz. Yeterince ilgi görmeyen, babalarının maddi ve manevi desteğini görmeyen kız çocuklarının hayatları ciddi bir boşlukla karşı karşıya kalır.

Evlenirken bu nedenle iyi bir eş seçmenin yanı sıra iyi bir baba seçmelisiniz. Çocuğunuz için iyi bir baba seçmek, özellikle doğacak olan kız çocuğunuz için önemlidir. Yeterince ilgilenebilmeli, beklentiyi karşılayabilen bir baba olmalı.

Neden kız çocukları babalarına bu kadar düşkün olur!

Henüz yapılan araştırmalar bunu bilimsel olarak nedenleri ile birlikte ortaya koymamış olsa da, kız çocuklarının babaya olan düşkünlükleri zamanla anneden nefret etmeye kadar gidebilmektedir. Örneğin, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun anne ile babanın kavga etmesinden keyif alması ve babayı tutuyor olması, anne ile babanın arasında uyumak istemesi hatta anneyi kendi odasına göndermesi normal değildir. Baba ile olan ilişkinin düzenlenmesi gerektiğini savunan uzman pedagogların aile içerisinde rollerin netleştirilmesinin önemli olduğunu söylemesi, anne ve babaların dikkatinden kaçmamalı.