Kimyasallara dikkat edin

Kimyasallara dikkat edin

İlaç sanayi insanların hayatlarında önemli bir yere sahip ancak bu ne kadar doğru kullanılıyor? İnsanlar her zaman ilaçların tedavi ettiğini düşünüyor, oysa yan etkilerini bir bilseler. Bu nedenle asla doktor önerisi olmadan ilaç kullanmamak, ilaçların etkileşimine dikkat etmek gerekiyor. Aynı şekilde ilaç kullanırken C vitamini almamaya özen göstermek de önemli. Çünkü sağlıklı bir yaşam için tedavi gerektiği kadar ve uygun şekilde olmalıdır. Fazla ilaç içmenin iyi olmakla bir ilgisi yok.

Her ilacın farklı yan etkileri vardır, bir takım ilaçlar bir arada kullanılmamalıdır. Bunları değerlendirirken örneğin romatizma profesörüne göründüğünüzde kullandığınız şeker, tanisyon vs tüm diğer ilaçları da söylemeniz gerekiyor. Size verilecek olan ilaçla birlikte tüm ilaçlarınızın profesörünüz tarafından değerlendirilmesi önemli.

İlaçları hafife almayın!

Yapılan bir diğer hatalardan biri de ilaçları hafife almaktır. İlaçların ciddi yan etkileri olabilir, bünyeniz bu konuda hassas olabilir. Bu nedenle zarar görebilir, hayati tehlikeye girebilirsiniz.

İlaç kullanımında nelere dikkat etmeli?

  • İlacın tarihine dikkat etmeli.
  • Kullanılan diğer ilaçlarla etkileşimine dikkat etmeli.
  • Nasıl ve hangi saat aralıkları ile tüketildiğine dikkat etmeli.
  • Bünyenizin ilaca reaksiyonuna dikkat etmeli.