Kim Demiş Sinema Batının işi Diye

Kim Demiş Sinema Batının işi Diye

Sinema bir İngiliz icadı olmakla birlikte Amerikan endüstrisinin elinde gibi görünse de aslında, benzersiz örneklerinin doğuda da ortaya çıktığı bir gerçektir. Esasında son yıllarda Türk sinemasında da görülen gelişim, evrensel niteliklerinin eksikliğinden ötürü globalleşme sürecinde sekteye uğrasa da, oldukça başarılı örneklerin otaya çıktığı da bir gerçektir. Tabii bu coğrafyanın tiyatronun icat edildiği yer olduğunu dikkate alacak olursak, sahne sanatlarında geri kalmışlığın bazı politik ve ekonomi nedenlere bağlanması da mümkün olabiliyor. The salesman işte tüm bu politik ve ekonomik nedenlere rağmen geçtiğimiz yıl dikkatleri çekmeyi başaran bir yapım olarak sinema severleri mutlu etmeyi başardı.

İran sineması da tam olarak bu nedenle evrensel örneklerinin gerisinde kalmış, konjonktürel nedenler ve siyasi baskıların altında dünyanın gerisinde kalmış bir sektör olarak görünüyor. Ancak, Asgar Ferhadi yönetmenliğinde vücut bulan yapımlar (the salesman, a seperation başta olmak üzere) hakkında geride kalmışlık bir yana sinema dünyasına boyut kazandıran ürünler olarak söz etmek doğru olacaktır. Batı teknikleri ile çekilen yapımların benzersiz sürükleyicilikleri Akademi’nin dahi dikkatini çekmiştir ki, Asgar Ferhadi hemen her yıl Akademi ödüllerinde boy göstermektedir.

Başarılı yönetmenin son eseri ise The Salesman, Türkçe çevirisi ile Satıcı’dır. Satıcı dünya çapında aday olduğu 17 ödülün 9’unu alarak başarısını kanıtlamış. 2017 Oscar ödüllerinin de en iyi yabancı film ödülü almış olan yapımın kalitesini tartışmak şu an için imkansız. Durağan bir dram filmi olsa da, The Salesman izle yenleri ilginç bir şekilde kendine has çekiciliğiyle bir süre sonra tamamen odağına alarak tam 2 saat boyunca dikkatini üzerinde toplamayı başarıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ