Kardeşler arası kıskançlık nasıl engellenir?

Kardeşler arası kıskançlık nasıl engellenir?

Burada anne ve babaya büyük görev düşüyor, kardeşin kıskançlığını engellemek için çocuklara eşit davranmaya eşit sevgi vermeye ve eşit muamele etmeye özen göstermelidirler. Her çocuğunu aynı anda sevemezler ancak birlikte uyuyabilirler. Her zaman olmamak şartı ile haftanın bir gününü ailece hep birlikte uyumaya ve çocukları ortaya alarak kardeş arası iletişimi de güçlendirmeye çalışmak gerekir.

Büyük çocuk abi, abla hissini yaşamalı

Yeni gelen aile bireyine alışma konusunda sorun yaşamaması için öncelikle abla, abi görevini benimsetmelisiniz. Abi ve abla olarak yeni gelen kardeşe ebeveyn değil oyun arkadaşı gözüyle bakmasını sağlamalısınız. Kardeş sorumluluğunu bilinçli ve düzeyli sağlamalısınız. Bu nedenle yeni gelen kardeşine bakması, temizliğini yapması gibi sorumluluklardan büyük kardeşi uzak tutmanız gerekir.

Oyun arkadaşın evimizde, her zaman oynayabileceğin biri. Birlikte eğleneceğin biri diyerek kardeş kavramını benimsetmeniz, kardeşine karşı sevgi beslemesini sağlayacaktır.

Çocukların tanışması önemli!

Abla veya abi adayına kardeşinin gelirken oyuncak hediye getirmesi güzel bir başlangıç olabilir. Böylece kardeşler arası iletişim ilk günden itibaren sevgiyle devam eder. Kardeşlerin iletişimi anne ve babanın birbirleri ile, çocuklar ile yani ev içerisindeki genel iletişim ile doğrudan ilgilidir.