Kanser tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Kanser tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Kanser sağlığı tehdit eden ciddi bir sorundur. Kanserin nedenlerini araştırmanın bilimin işi olduğunu, kanser olduktan sonraki dönemde neler yapılması gerektiğinin ise bir yerden sonra daha önemli olduğunu görmek gerekiyor. Erken tanı ve teşhis olmadığında ölümcül olabildiği gibi bir çok türü için tedavi yoktur. Kanser tedavisi gören kişinin iştah sorunları olabileceği gibi psikolojik nedenlerden ötürü sağlığını çok daha zor duruma sokabileceği durumlar içerisinde görülebilir. Çünkü kanser, hücrelerin dna bozulması yaşaması ve bu bozuk hücrelerin gün geçtikçe çok daha hızlı bir şekilde bölünerek çoğalmasıdır.

Meme kanseri, akciğer kanseri gibi türler metastaz konusunda yüksek ihtimal bulundurur. Kanser metastazı ise kanserin bedene yayılması demektir. Dolaşım sistemini düşünerek hangi tür kanserin daha kolay metastas olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Kan dolaşımı ile kanserli hücrenin bir başka organa aktarılması söz konusu olacaktır.

Estetik kaygılarla baş etme

Kanser hastası kişinin estetik kaygıları oluşacaktır. Cildinin bembeyaz olması, saçlarının dökülmesi, kendisini sürekli yorgun, bitkin hissetmesi gibi. Bu durumla mücadele için öncelikle kişinin yalnız bırakılmaması gerekir. Kemoterapi döneminde kemoterapinin etkilerini azaltan gıdalardan uzak durmak bu dönemin işe yaraması için gereklidir.

Ölüm korkusu ile baş etme

Kanser kişinin ölüme yakın olduğunu düşünmesine neden olacaktır. Unutmamak gerekir ki kanserin tedavi edilebilir türleri çok fazladır. Moralin bu tedavi süresince çok önemli olduğu bilinmelidir.