Kanser bebek sahibi olmaya engel değil

Kanser bebek sahibi olmaya engel değil

Anne olma hakkınız her zama var!

Çoğu zaman hayatınıza neşe katacak olan yegane şey çocuğunuzdur. Çünkü sizden bir parça, hayatınızın en büyük neşesi, anne olma sevincini tattığınız andan itibaren artık o’nun için yaşarsınız. Her kadın anne olma hakkına sahiptir. Kadının sevgi anlamında tam doyuma ulaşması ise sadece çocukla mümkündür. Anne olmanın önemli bir değer olduğunu ve hayatın bizi ittiği maceralarda dahi anne olma hakkımızı her zaman cebimizde görmek istediğimizi inkar edemeyiz.

Kanser anne olmaya engel değil

Kanser tedavisi, kemoterapi ve radyoterapinin kısırlığa neden olduğunu biliyoruz. Fakat uzmanlar anne olmak isteyen kanser hastası kadınların bu tedavilere başlamdan önce yumurtalarını dondurarak ilerde anne olma haklarına sahip olabileceklerini belirtiyorlar. Anne olmak istiyorsanız kanser tedavisi öncesinde mutlaka yumurtalarınızı dondurmalısınız.

Nelere dikkat etmeli?

Kadınların üreme döneminde ve çocukluk döneminde yakalandığı kaner türleri kemoterapi tedavisi gerektirir. Bu nedenle yumurtaların zarar görmesini engellemek adına yumurta dondurma işlemi uygulanmalıdır. Bu türler;

  • Meme kanseri
  • Rahim ağzı kanseri
  • Rahim kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Tiroit kanseri

 

Çocukluk çağında ise;

Kemik iliği nakli gerektiren lösemi kanseri ve çeşitli kan hastalıklarında, yoğun kemoterapi tedavisi gerekir.