Kadınlar neden makyaj yaparlar?

Kadınlar neden makyaj yaparlar?

Estetik kaygısı olan ve kendisine sayfısı olan kadınlar makyaj yaparlar. Doğaya baktığımızda her türün erkeğinin daha süslü olduğunu görüyoruz. İnsan söz konusu olduğunda ise kadınlar daha süslü. Çünkü ata erkil toplum kadınlara güzel görünmeyi, erkeklere daha hoş görünmeyi empoze ediyor. Kapitalizm kadının meta olarak sunulduğu ve ambalajının her zaman göz alıcı olması gerektiği izlenimini veriyor. Sosyal toplum bu baskıların karşısında kadının bakımlı, ideal ölçülerde ve her zaman nazik olması gerektiğini gösteriyor.

Peki neden kadınlar makyaj yapmaya bu kadar istekli?

Çünkü kadın bakımlı olmayı gerçekten seviyor. Her ne kadar sosyal algı bunu baskılıyor olsa da kadının güzel görünmeye ve kendini güzel hissetmeye her zaman ihtiyacı vardır. Bir kadın olarak güzelliğinden taviz vermeden hayatın her alanında yer alıyor olmak kadının istediğim bir durumdur.

Kadın kendisini bir paket olarak değil, değer verilen bir obje olarak görmek ister. İnsan olarak haklarına saygı duyulmasını ister. Erkeklerin beğeneceği bir şey olarak sınırlandırılmamak ister. Makyaja genel ve yüzelsel bir bakış bunu gösterecektir özünde ise kadının kendini sevdiği ve aynada iyi görmek istediği için makyaj yaptığını söylemek doğru olacaktır.

Siz neden makyaj yaptığınızı hiç düşündünüz mü?

Kendi kendinize sorun, makyaj yapmak için samimi nedenleriniz neler?