Kadınlar gününün anlamı nedir?

Kadınlar gününün anlamı nedir?

Dunya emekçi kadınlar gününde kadınlar ne yapıyor? Ne yapmalı?

Kapitalizmin oyuncağı olan her duygumuz yok ediliyor, ekonomiye hibe diliyor. Ancak emekçi kadınlar olarak bu duygumuzu kapitalizme ezdirmemeliliyz. 8 mart, kadınlara hediye alındığı, pahalı hediyelerle kadınların değerli olduğunu hissedeceği bir gün değidir. Kadının çalışma ve yaşama hakkına sahip çıkması gereken bir gündür. Sosyal haklarının arkasında durması gereken kişilerin kaçmaması gerektiğini hatırlayacağı bir gündür.

8 martta ne yapıyoruz, bugün kimin günüdür?

  • İş hayatında aktif olarak bulunan ve emeğinin karşılığını almadığını düşünen kadının günüdür.
  • Sosyal hayatta ikinci plana atılan kadının birinci planda olmayı hak ettiğini düşündüğü gündür.
  • Şımarık triplerin ve pahalı hediye beklentilerinin değil, yanarak can veren emekçi kadınların yasının tutulduğu gündür.

Emekçi kadınların günü olarak tüm dünyada 8 Mart 1957 tarihinden bu yana kutlanan ve 1957yılında Amerika’da New York şehrinde 40.000 dokuma işçisi kadının greve başlaması, fabrikanın kilitlenmesi ve fabrika önüne bariyerlerin koyulması sonucu çıkan yangında fabrikadan çıkamayan kadın işçilerin yanarak canlarını vermesi tüm dünyanın tepkisini çekmişti. Milyonlar yürümüştü. Bu olayın ardından 16 aralık 1977 tarihinde 8 mart dünya genelinde kadınlar günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya emekçi kadınlar günümüz kutlu olsun!

Tülay Demirtaş