İkili ilişkilerde empati

İkili ilişkilerde empati

İkili ilişkilerde empati

Empati veya bir diğer adıyla eşduyum, bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir.

Özellikle çeşitli şekilde kurulan ve her an sürdürülmesi gereken iş,arkadaşlık v.s. gibi durumlarda empatinin bu durumları sağlıklı şekilde sürdürme konusunda çok ama çok önemli bir yeri var.

Aslında basit olarak sana yapılmamasını istediğin şeyleri başkasına yapmamak şeklinde bir otokontrol sistemi insan için olmazsa olmaz bir durumken bu durumdan uzaklaşan insanlar için empati üzerine yoğunlaşma yada kendi kendine empati yapmaya zorlamak ilişkilerin sağlıklı şekilde devamı için son derece gerekli bir durum.

Empati kurun

Ben olsam ne hissederdim ? durumu kadar basit bir anlatımı var aslında empatinin. Gerçekten yaptığımız bir davranıştan sonra karşımızdaki insanın verebileceği tepkileri içselleştirerek bu davranışımıza yön verirsek bu davranışın doğurabileceği olumsuz sonuçları da en aza indirgemiş oluruz. Ayrıca olumsuzlukları aza indirgemeye çalışan tavrımızda karşımızdaki insan tarafından görülüp değerlendirildiği için ikili ilişkide olduğumuz insanlar tarafından daha çok bir tahammül gücüyle değerlendirebiliriz. Ki bu da sağlıklı bir ilişki için son derece gerekli.