Hararet gideren içecek ve yiyecekler

Hararet gideren içecek ve yiyecekler

Ramazan ayında en büyük problem yemek değil içmektir. Çünkü bedenimizin %70’i sudur. Suya olan ihtiyacımız yemek yemeye olan ihtiyacımızdan çok daha fazla. Su ihtiyacını en aza indirerek oruç tutmak, daha iyi hissetmemizi sağlar. Bu nedenle hararet yapan içecek ve yiyeceklerden ziyade serinlik veren ve uzun süre su ihtiyacını hissettirmeyen yiyecek ve içeceklere ağırlık vermeliyiz.

Salatalık, domates, Medine hurması ve ayran!

Bu ürünleri hem sahur hemde iftar sofralarımızda mutlaka kullanmalıyız. Uzun süre susuz kalacağımız için ayrıca tüketmemiz gereken salatalık ve domates, harareti alan ve daha iyim hissetmemizi sağlayan yiyeceklerdir. Zannedildiğinin aksine şekerli asitli meşrubatlar harareti almaz. Şeker ihtiva ettiği için kısa sürede tekrar içme ihtiyacı hissettirir.

Çay harareti alır ancak tansiyon dengesinde sorun çıkarır

Fazla çay tüketimi hem kansızlık riksini ortaya çıkarır hem de tansiyonun düşmesine, kimi insanlarda çarpıntıya veya tansiyonun çıkmasına neden olur. Tansiyon dengesini uzun süre açlık ile korumanın daha zor olduğu düşünüldüğünde, çay yerine ayran ve medine hurması tüketmenin etkili olacağını göreceksiniz.

Kuru meyvelerden yapılan hoşaf, suyunuza sıkacağınız iki damla limon ile susama problemiyle bir nebze olsun başa çıkabilirsiniz.